1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Amazon İşlemci Sektörüne Gözlerini Dikti
kz_g_n

Amazon İşlemci Sektörüne Gözlerini Dikti

Amazon İşlemci Sektörüne Gözlerini Dikti

E-Ticaret sektöründe bir dünya devi olan Amazon, sürekli farklı sektörler üzerinde girişimler yapıyor. Şimdi de Amazon işlemci sektörüne gözlerini dikti. Bildiğimiz gibi Amazon’un bir girişimi zaten var. Amazon Web Servisleri (AWS), Amazon şirketinin en başarılı olan girişimlerinden birisi.  Sağladığı bu hizmet ile Intel, AMD gibi bir çok farklı üretici ile çalışan Amazon bir iddiaya göre 32 çekirdekli ARM yongası üretme çalışmalarına başladı.

Amazon İşlemci Sektörüne Gözlerini Dikti

Teknoloji alanında çalışan şirketlerin daha iyi hizmetler sunabilmesi adına, her zaman diğer alanında uzman olan şirketler ile çalışmaları gerekiyor. Bu durumda, kullanılacak ekipmanların hepsini kendisi üretmemesinden dolayıdır. Yani bir anakart üreticisi iseniz, alanında uzman olan işlemci üreticileri ile çalışmalısınız.

Ülkeler arasında son zamanlarda yaşanan gerilimler olsun sektörel rekabet olsun bir çok etkenden dolayı şirketlerin odağında, mümkün mertebe kendi ürettiği malzemeleri kullanma vardır. Bütün bunlar düşünüldüğünde her ne kadar bir iddia olsa dahi artık Amazon‘da bu şirketlerden birisi olacak.

 

Amazon, İşlemci Sektöründe Intel ve AMD’ye Rakip Olmaya Hazırlanıyor

Yapılan iddiaya göre Amazon, kendi girişimi olan AWS sunucularında ve veri merkezlerinde kullanmak için çok daha güçlü olacak olan 2. nesil işlemciler üzerine çalışamalar yapıyor. Bu habere konu olan iddianın ortaya çıkma sebebi ise işlemcilerin ARM tabalı olması ve işlemcilerde 32 çekirdeğe kadar çıkılabilmesi gösteriliyor. Reuters’ın iki farklı kaynağa dikkat çektiği bu haberde, mevcutta kullanılan AWS’nin 1. nesil  Graviton işlemcilerden %20 daha hızlı olacağı ve yeni nesil yongaların ARM’in Neoverse N1 mimarisine dayanacağı olarak belirtiliyor.

Amazon İşlemci Sektörüne Gözlerini Dikti

Amazon’un giriştiği bu yeni nesil işlemcilerin İntel ve AMD‘ye direk olarak rakip olması beklenmiyor. Intel ve AMD’nin sunucularda kullanılan işlemciler ile performans açısından bir rakip olma derdi yok. Bu sebeple Amazon’un üreteceği işlemcilerin bu noktaya bakıldığına fiyat/performans odaklı bir işlemci üzerine odaklanacağı düşünülüyor.

Anandtech adlı teknoloji sitesinin bildirimine göre Neoverse N1, yükek frekanslarda ve maksimum tek iş parçacığı performansı amacı ile tasarlandı. Bu çalışma 3.1 GHz frekansa sahip olduğunu ve işlemcide 100 ”lık TDP (Isıl Tasarım gücü) değerlerini görebileceğimizi belirtelim.

 

İntel firmasının işlemci sektöründe kan kaybettiğini görebiliyoruz. Bu kan kaybı yaşanırken, Amazon’un böyle bir işe girişmesi ile işlerin kızışacağı bariz bir şekilde görülebilir. Elbette Amazon’un bu girişiminin hala bir iddia olduğunu da aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

İlerleyen günlerde resmi bir açıklama gelirse yine sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Gelişmeleri kaçırmamak için, Takipte Kalın.

Diğer haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır. Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Alper Karaman
    2 sene önce

    AMD’nin bu kadar öne çıkmasının üzerine Amazon’un sektöre girmesi iyi olmuş. Rekabet iyidir. Hadi bakalım. Biraz fiyatlar düşer umarım.