1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. Corona Virüs Salgını – Çin Hükümeti Salgını Nasıl Yönetiyor?

Corona Virüs Salgını – Çin Hükümeti Salgını Nasıl Yönetiyor?

Merhabalar. Geçenlerde bir video izlemiştim. Bu videoda Çin'de yaşayan bir İngiliz'in, Corona Virüs Salgını - Çin Hükümeti Salgını Nasıl Yönetiyor? adında bir video çekip yayınlamış. Bu yazımda bu videoda bahsedilen yöntemlerden bahsedeceğim. Nasıl akıl almaz uygulamalar yaptıklarını birlikte görelim.

Corona Virüs Salgını - Çin Hükümeti Salgını Nasıl Yönetiyor

Merhabalar. Geçenlerde bir video izlemiştim. Bu videoda Çin’de yaşayan bir İngiliz’in, Corona Virüs Salgını – Çin Hükümeti Salgını Nasıl Yönetiyor? adında bir video çekip yayınlamış. Bu yazımda bu videoda bahsedilen yöntemlerden bahsedeceğim. Nasıl akıl almaz uygulamalar yaptıklarını birlikte görelim.

Corona Virüs Salgını – Çin Hükümeti Salgını Nasıl Yönetiyor?

Bu yöntemleri gördüğünüzde sizde şaşıracaksınız. Çünkü inanılmaz bir teknoloji kullanımı var. Her ne kadar hoş şeyler olmasa da kullanılan yöntemler gerçekten inanılmaz. Bu yöntemleri başka bir ülkede kullanmak neredeyse imkansız. En azından Türkiye’de uygulamak imkansız. Bu takip yöntemleri başlıklar halinde vereceğim.

Çin Hükümeti, vatandaşlarına dair muazzam veriler topluyor ve bu verileri Corona Virüs Salgını krizine karşı savaşabilmek için kullanıyor.

Kamera Sistemi İle Vatandaş Takibi

Çin’de yaşayan herkes evlerinden çıktıklarında bir yüz taramasından geçiyor. Bu yüz taramasında fotoğrafları çekiliyor. Bu fotoğraflar tüm kapalı devre cctv kameralar (yaklaşık 200 Milyon kamera olduğu düşünülüyor) aracılığı ile yapay zeka tabanlı bir sistem tarafından çözümleniyor. Dışarı çıktığınızda bu cctv kameralar ile yüzler analiz edilerek insanlar sürekli takip ediliyor ve insanların nerelere girip çıktıkları, nerede oldukları kaydediliyor.

WeChat Uygulaması

WeChat uygulaması Çin’in gelişmiş bir sosyal medya uygulaması. Çin Hükümetinin, vatandaşları hakkında bilgiler topladı en büyük diğer uygulama. Bu uygulamayı banka kartı gibi alışveriş yapmak için bile kullanabiliyorsunuz. Bu özellikleri nedeniyle çok kullanışlı ve cezbedici bir uygulama haline geldiğinde neredeyse herkes kullanıyor.

Bu uygulama sayesinde, Çin Hükümeti, insanların alış veriş yaptıkları noktaları, satın aldıkları şeyleri hatta arkadaşları ile konuştukları şeyleri rahatlıkla takip edebiliyor. Çin vatandaşları arasında bu durumun farkında olanlar elbette var ancak pek aldırmıyorlar.

Kameralardan gelen bilgiler ve WeChat uygulamasından elde edilen tüm bilgiler ile Çin Hükümeti gelmiş gelmiş en teknolojik epidemik salgın kontrolünü uygulamaya çalışıyorlar. Başardıklarını da söyleyebiliriz.

Çin vatandaşından birisi hastaneye giderse, tüm işlemleri kayıt altında oluyor ve görevliler vatandaşın ismini veri tabanından alabiliyorlar. Geliştirdikleri bir algoritma sayesinde yetkililer, vatandaşın son 14 gün içerisinde nerelere gittiğini görebiliyor ve temas etme ihtimali olabilecek herkesi tespit ediyorlar…

Eğer testleri pozitif çıkan olursa, son 14 günde temas etmiş olabileceği ve WeChat uygulaması ile alışveriş yaptığı herkes mesaj yolu ile bilgilendiriliyorlar. Bu bilgilendirmede, ilgili vatandaşların kendilerini 14 gün boyunca izole etmesini istiyorlar. Bir uçağa bindiyseniz ya da bir trene, sizinle ortak zamanda seyahat eden herkes aynı şekilde bilgilendiriliyor.

Corona Virüs Risk Renk Kodları

Her vatandaşa bir Corona Virüs risk renk kodu veriyorlar. Kırmızı, sarı ve yeşil…  Kişiler kendi risk renklerini de yine WeChat uygulaması üzerinden biliyorlar. Elbette bu risk renk kodları da toplanan veriler aracılığı ile çalıştırılan bir algoritma tarafından belirleniyor. Ülkeye yeni giren bir kişi direk sarı renk ile kodlanıyor. Bazı şehirlerinde yeşil renkli olmayanların araba kullanması bile yasak.

WeChat uygulaması üzerinde bir haritada kişiler renkleri ile görülebiliyor. Bu sayede bir kişi çevresinde yeşil değil de farklı bir renkte biri var ise hemen o noktadan uzaklaşıyor.  Yeşil olmayan kişi çok açık bir yerde değil ise hemen belirlenemediğinden kişileri ifşa etmemiş oluyorlar.

Aşağıda, dünyadaki Corona Virüsü salgını durumu hakkında günlerdir açık olan canlı yayın videosunu görebilirsiniz.


Böylesi iyi düşünülmüş ve uygulamaya alınmış olan sistem sayesinde dünyanın 8/1’inin yaşadığı ülkede sanılanın aksine çok az kişi hayatını kaybetti. Şu sıralarda İtalya’daki ölü sayısı Çin’i çoktan  geçti.

Bu salgın kontrolünde, Çin Hükümetinin en büyük yardımcısı WeChat uygulaması olarak görünüyor. İnsanları bilgilendirme konusunda çok büyük faydası var. Umarım ülkemizde de, Türkiye’ye özel olarak bir sosyal medya mecrası geliştirebiliriz.

Corona Virüs Salgını – Çin Hükümeti Salgını Nasıl Yönetiyor? yazımda bu kadardı arkadaşlar. Diğer yazılarımda görüşmek üzere…

Ülkemizde durumun daha kötüye gitmemesi için elimizden geldiğince evimizde kalmalıyız. Gençler olarak “bana bir şey olmaz” dememeliyiz. Evet bize bir şey olmayabilir ama evimize ve çevremize dağıttımız o virüs yakınlarımızdan birinin ölümüne sebep olabilir. Üstelik o yakınımızın bilinci açık bir şekilde boğularak ölmesine ve son nefesinde bile yanı başında olamamamıza sebep olur. Böyle bir acıyı hayatımızın sonuna kadar yaşamamak için dikkat edelim.

Diğer yazılarıma gitmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıcakla ve takipte kalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır. Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap