1. Ana Sayfa
 2. Control-M
 3. Job Aksiyonları Uygulama, Analyzing & Alerts | Control-M #5

Job Aksiyonları Uygulama, Analyzing & Alerts | Control-M #5


Job konusunu ele aldığımız bu yazıda “Job Aksiyonları nelerdir? Job’lar üzerinde ne gibi çalışmalar yapılabilir ve bu Job’ların analiz edilmesi, viewpoint’lerdeki karşılğı konularına” değindik.

Job Aksiyonları

Modify Job

Bazen jobları modify etmek gerekebilir. Job’a sağ tıklanıp proporties demek yeterli olacaktır. Gelen ekranda değişiklik yapabilmek için modify job’a tıklayın.

Job modify edilirken. Job’un status’u otomatik olarak HOLD  durumuna döner. Böylece düzenleme yapılmakta olan job başkaları tarafından düzenlenemez. Gerekli değişiklikler yapılıp Job save edildikten sonra Status’u FREE olarak değişir. Bölece JOB re-run edilebilir hale gelmiş olur. Fakat burada yapılan değişiklikler geçicidir. JOB yeniden ORDER edildiğinde bizim yaptığımız değişikliklerimiz yansımayacaktır. Kayıt edilmemesinin asıl sebebi Modify işleminin MONITORING sekmesinde yapılmasıdır.  MONITORING üzerinde yapılan işlemler Active JOB Database üzerine yazar. Tekrar Order edildiğinde bu değişiklikler JOB Defination DB’den çekildiği için ( Planning’in kullandığı DB) Modify’da yapılan geçici değişiklikler JOB’a yansımaz.

Re-runing a Job

JOB’u re-run etmek. New Day beklemeden, yeniden çalıştırılmasını ve sonuçları görmemizi sağlar.

Sağ klik ile veya üst taraftadaki menüden Re-run edilebilir. ( Monitoring Tabında Gözükür ).

Confirming a Job (Kullanıcı Onayı) PİNK durumu

 1. Örneğin printer bastırma işlemi için printer’a manual olarak erişmek gerekir. Bunun gibi manual işlem gerektiren joblarda pink durumu olur.
 2. Pink olan Job’lara Sağ klik > Confrim diyince işleme devam etmektedir.

Holding and Freeing a Job ( Job’u Hold ve Free Yapmak )

 1. Bir JOB’u Hold etmek. JOB’un davranışını değiştirerek durduracaktır.
 2. Hold Edilen bir JOB çalışması için conditionlar sağlansa bile çalışmayacaktır.

Executingde’ki bir JOB’u HOLD ettiğin zaman bitene kadar çalışmaya devam edecek.  Fakat aşağıdaki JOB’lara doğru devam etmez.  Ancak FREE edildiğinde devam eder.

 

Tamamalanan bir JOB’u HOLD ettiysen Re-run edemezsin. Free yaparsan re-run edebilirsin.

Sağ klik ile HOLD ve FREE edilebilir yada Üst taraftaki menü kullanılabilir. Monitoring ekranında.

NOT:  HOLD durumda olan JOB’lar New Day Proccessden sonra manual olarak silinemezlar.

Deleting And Undeleting a Job

Bir JOB’u silebilmek için öncelikle HOLD etmek gereklildir. Ancak ondan sonra silinebilir. Sağ klik > More Actions > Delete. New Day Proccess’den önce eğer viewpoint ALL İtems şeklinde ayarlıysa silinen JOB’lar da görülecektir. Eğer gerekliyse JOB undelete edilebilir. Fakat bunun için Active Job Databse’de bulunması gerekiyor.

Using Set to OK

Executing veya NOT OK durumdaki JOB’lar diğerlerinin çalışmasını engelleyebilirler.

Bir JOB SET OK işaretlemek için :  Sağ klik > Set to OK . Bunu yapınca aşağıdakiler olur ;

 • Durumu Ended OK olur.
 • Status Bar’ı Yeşile Döner
 • Out Condition’ını Üretir.
 • Post Processing işlemini yapar.
 • Z/OS tarafında Post proccesing işlemini yapmayabilir.

Accessing the Action Report

Geçmişe yönelik JOB’ların çalışmalarıyla ilgili bilgi sağlayarak. JOB’ların amacına uygun çalışıp çalışmadıklarını görmemizi sağlar. Sadece ilgili makinadaki JOB’ları görürsün. Diğer makinalardaki JOB’ları görmezsin. Monitoring tabında > File > Action Report tıklanarak buraya aulaşılabilir. İstenirse içeriği temizlenebilir.

İş Akışını Analiz Etme ( Analyzing Job Flow )

Accessing Job Waiting İnformation

Bir JOB’un waiting durumda olmasının sebeplperi farklı olabilir. Kaynakta bekliyor olabilir veya Condition’lar sağlanmamış da olabilir. Manual olarak Condition Oluşturma : Monitoring sayfasından ilgili JOB’a tıklanır. Waiting İnfor kısmına gelerek Codition’ın yanındaki Apply All denilir. Böylelelikle gerekli Condition’lar sağlanır ve JOB başlar .

Using Enhanced Path

Bir JOB’un henüz neden executing olmadığının gösterildiği yerdir. Yine Waiting Info kısmında bulunur. Enchanced Path’de bir JOB’un neden çalışmadığını grafiksel olarak da görebiliriz. Enchanced Path’deki Select All Jobs’a tıklandığında henüz çalışmamış tüm  ilişkili JOB’ları gösterir.

Using the Neighborhood Option

Viewpointten bir JOB seçiliyken Neighborhood seçildiğinde buna bağlı olanların hepsi sarı rengini alır. Kaç dal atlayacağını seçiyorsun. Başka bir viewpoint penceresinde de bu açılabilir.  Alt bölümde kaç tane dal ayarlandıysa gösterilir. Monitoring tabından > Analysis > Neigborhood şekliinde girilir.

Determining Critical Path

Ciddi işlerin maksimum çalışma sayısıdır. İlk baştaki JOB’dan sondaki JOB’a kadar hesaplanan pathdir. Seçilen node’ların tümü hesapa katılır. Critical Path hesabı JOB’ların en uzun sürede kombine olarak çalışacakları zamandır. Monitoring > Analysis > Critical Path olarak girilir. Burada baştan sonra çalışan tüm jobların nasıl ne kadar çalışcağına bakar. 2 tane job seçilir ve bunun ne kadar süre çalışacağının sonucunun çıkartır. Time table çıkarır. İstenirse ortalama çalışma sürelerine göre istenirse son çalışma zamanlarına göre hesaplanılır.

Ordering Jobs From a Viewpoint

Kriterleri karşılandığı vakit JOB’lar otomatik olarak ORDER edilirler veya manual olarak ORDER edilebilir. Monitoring Tabı seçiliyken Viewpoint bölümünden > Order tıklanır. JOB’lar ORDER edilirken istenen Control-M Server, Folder, Job veya Joblar seçilir. ORDER edilebilecek JOB sayısı güvenlik gerekçeleriyle sınırlı olabilir.

Parameters;

 • İgnore Scheduling Criteria:  Zamanı ve conditionları görmezden gel.
 • Hold: JOB’ları tutmayı, hold etmeyi sağlar.
 • Order as İndependent flow: Versiyon 8 ve üstünde vardır.

Accessing Alert İnformation  – Alert Bilgisine Erişim

Alert Windows penceresi JOB’lardan gelen bilgileri gösterir.  Böylelikle JOB’lar hakkında bilgi sahibi olunur.

Tools > Alerts

Monitoring domainden de alert window’a ulaşabilirsin. Bir alert bu alert table a eklendiğinde . Unread statüsündedir. Read ettiysen okumuşsundur. Handle ettiysen problemi çözmüşssündür. İlgili alert seçilerek locate JOB denildiğinde. Alarmı tetikleyen JOB’a gidilir.  Sağ tıklayarak da locate JOB denilebilir. Fakat active ortamda bulunması gerekir.

Bugünlük de bu kadar. Umarım sizler için Job Aksiyonları konusu faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımız da görüşmek üzere.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sistem ve Network uzmanı. Borderlands hayranı.

Yorum Yap