İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. .Net Reflactor ile Exe DeCompile

.Net Reflactor ile Exe DeCompile

Merhabalar, bu yazımda .Net Reflactor ile Exe DeCompile ile exe programını DeCompile edip içindeki kodlara bakma işlemine değineceğim

.Net Reflactor ile Exe DeCompile

Merhabalar, bu yazımda .Net Reflactor ile Exe DeCompile ile exe programını DeCompile edip içindeki kodlara bakma işlemine değineceğim. Ancak bir exe, Smart Assembly gibi bir program ile şifrelenmiş ise DeCompile sonucunda çıkan kodlar saçma sapan karakterler olarak görünür. Bu yazımda kendi yazdığım bir projenin yani şifrelemediğim bir projenin exe dosyasını DeCompile edeceğiz.

.Net Reflactor ile Exe DeCompile

DeCompile, kısaca çözmek demektir diyebiliriz. Çalıştırılabilir bir uygulamayı oluşturan kodlarını açığa çıkarmak ve onları tekrar bir proje haline getirmektir. Yani derlenmiş bir programın kodlarına ulaşacağız.

Bu DeCompile işlemi için .Net Reflactor 10.1 adlı bir program kullanacağım. Elimde bir program var. Boş bir zamanda yazmış olduğum bir ping gönderme uygulamasıdır.

Şimdi programı açalım. Aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılayacak.

.Net Reflactor ile Exe DeCompile 2Üst menüden File > Open Assembly diyoruz ve DeCompile etmek istediğimiz exe dosyasını seçiyoruz.

.Net Reflactor ile Exe DeCompile 22

exe decompile

Gördüğünüz gibi ben BasitPingGönderme uygulamasını seçtiğim için listeye eklendi. Şimdi içine bir bakalım.

.Net Reflactor ile Exe DeCompile 4

Görselde işaretli alanda gördüğünüz gibi projemdeki Form1 ve Program kod dosyaları görünmektedir. Şimdi bu dosyaların içlerine bir bakalım.

.Net Reflactor ile Exe DeCompile 4

Form1 dosyasının artısını açtığımızda gördüğünüz gibi form1’deki tüm kodları açık olarak görebiliyoruz. Şimdi bu kodlarımızı dışarı aktarmaya bakalım.

exe decompile

Görselde gördüğünüz gibi, import ettiğimiz exe nin üzerinde sağ tık yaparak Export Source Code.. diyoruz.

exe decompile

Karşımıza böyle bir ekran geliyor. Browse diyip yol seçtikten sonra Start diyoruz ve kaynak kodları dışarı aktarılıyor.

exe decompile

Gördüğünüz gibi kaynak kodları bir proje olarak dışarı aktarıldı. csproj uzantılı dosyayı Visual studio olarak açtığımızda bir proje şeklinde görünecektir ve tabi ki tekrar build edebiliriz.

Giriş kısmında da dediğim gibi şifrelenmiş bir proje bu şekilde görünmeyecektir. Şifrelenmiş bir exe DeCompile etmek istediğiniz de yukarıdaki görsellerde gördüğünüz listeye ünlem işareti ile gelecektir.


.Net Reflactor ile Exe DeCompile yazımda bu kadardı arkadaşlar. Diğer kurulum yazılarımızda görüşmek üzere.

Yazılımlar hakkında daha fazla içerik için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır. Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap