İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Visual Studio 2019 Dil Değiştirme
kz_g_n

Visual Studio 2019 Dil Değiştirme

Bu yazımızda Visual Studio 2019 programının dilini İngilizce yapmak konusuna değindik. VS 2019 dili ingilizce yapmak konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu yazı bu sıkıntınızı giderecektir.

Visual Studio 2019 Dil Değiştirme

Merhabalar. Bu yazımda Visual Studio 2019 Dil Değiştirme konusunda değineceğim. Biliyorsunuz Visual Studio 2019 installer programı ile kuruluyor. Bu sebeple dil ekleme işlemleri de bu installer programından yapılıyor. Bir değişiklik yapmazsanız Visual Studio 2019, kurulduğu sistemin diline göre kuruluyor.

Visual Studio 2019 Dil Değiştirme

Sebep 1;

VS 2019 kurulurken dili kurulacağı sistemin diline göre kuruluyor. Kullandığınız windows Türkçe ise VS 2019 da Türkçe oluyor. Böyle programları Türkçe kullanmayı hiçbir zaman tavsiye etmiyorum. VS, SQL, PS vs gibi bilindik programları her zaman İngilizce kullanılması taraftarıyım. Çünkü internette bir şeyler ararken genelde yabancı sitelerde çözümleri bulabiliyoruz. Eğer İngilizceniz zayıf ise bulduğunuz çözümdeki menüleri bulmak çok daha zor hale geliyor. Kaldı menülerde yer alan işlemlerin sıraları bile değişebiliyor.

Sebep 2;

Büyük bir firmaya girdiğinizi düşünün. Böylesi büyük firmalar programlarını asla Türkçe dilinde kullandığına eminim. Ancak siz hep Türkçe kullandıysanız büyük zorluklar yaşayabilirsiniz. Çünkü size verdikleri bilgisayardaki programlar tamamen İngilizce olacaktır. Hatta Türkçe’e çevirmenize izin bile vermeyebilirler.

Durumlar böyle olunca bizimde her zaman İngilizce kullanmamız gerekmektedir. En azından benim görüşüm bu yönde.

Eğer sizde böyle düşünüyorsanız o halde Visual Studio 2019 Dil Değiştirme işlemine bakalım. Başlat menünü açalım ve Visual Studio Installer uygulamasını çalıştıralım.

Visual Studio 2019 Dil Değiştirme 1

Uygulamayı çalıştırdıktan sonra Visual Studio 2019 ‘u  buluyoruz ve Diğer menüsünün altında Değiştir’e tıklıyoruz.

NOT: Ben lisanslı kullandığımdan Professional yazıyor. Ücretsiz sürümü Community’dir.

vs 2019 dil değiştirme

Değiştire tıkladıktan sonra Dil Paketleri kısmına geliyoruz ve İngilizce’yi seçiyoruz (yada hangi dili istiyorsanız. ) Dili seçtikten sonra sağ alt kısımdaki Kapat butonu Değiştir olarak değişiyor ve o butona tıklıyoruz.

vs 2019 dili ingilizce yapmak

Dil Paketini indirdikten sonra da

vs 2019 dili ingilizce yapmak

Son işlem olarak Visual Studio’da  Ayarlar menüsüne gelerek Sol taraftan International Settings kısmına geldikten sonra indirdiğimiz dili seçip Ok diyoruz. Visual Studio ‘yu kapatıp açtıktan sonra dil değiştirilmiş oluyor.

Ancak bu işlemde yine de bazı sıkıntılar gördüm. Bende en başta fark etmeden Türkçe kurdum sonradan dil paketini indirdim ancak yine bazı yerlerde Türkçe ifadeler gördüm. İlk kurumda dikkat edilmesi gerekiyor aslında.


Bu yazımda bu kadar arkadaşlar. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere…

Bu tarz yazılımların kurulum ve güncellemeler hakkındaki tüm yazılarımız için Yazılım Kategorisine bakabilirsiniz. Buradan Microsoft’un sitesinden konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır. Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. teşekkürler güzel bilgi

  2. 6 ay önce

    Sağ Olun.