1. Ana Sayfa
 2. Veritabanı
 3. Günümüzde Kullanılan Databaseler Nelerdir?

Günümüzde Kullanılan Databaseler Nelerdir?

GünümüzdeKullanılanDatabaseler

Günümüzde Kullanılan Databaseler Nelerdir? Günümüzde kullanılan birçok database (veri tabanı) yazılımı vardır. SQL Server, Oracle, Microsoft Access bunlardan bazılarıdır. Database (veri tabanı), geliştirilen uygulamanın platformuna ve uygulamanın kendisine göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse, Linux tabanlı bir sistem için geliştirilen uygulamalarda SQL Server tercih edilmez.

Günümüzde Kullanılan Databaseler Nelerdir? 

Database’leri (veri tabanı) Masaüstü ve Server uygulamaları olarak iki temel gruba alabiliriz. Masaüstü grubuna giren database (veri tabanı) uygulamaları tek uygulama ile çalışabilecek çok fazla özelliği olmayan küçük çaplı uygulamalarıdır. Buna örnek olarak Microsoft Access’i verebiliriz. Server grubuna girenler ise çok fazla kişini aynı anda bağlı kalabildiği, gelişmiş bağlantı ve güvenlik işlemleri içeren gelişmiş uygulamalardır. Buna örnek olarak da SQL Server’i verebiliriz.

Şimdi günümüzde kullanılan database’ler nelerdir onlara bakalım. Herhangi bir sıralama yapılmamakla birlikte en popüler olan databaselere yer verilmiştir.

Günümüzde Kullanılan Databaseler Nelerdir Görelim

Microsoft SQL Server

Microsoft’un bir ürünü olan SQL Server teknik olarak yukarıda vermiş olduğumuz iki gruba da girebilir. SQL Server sadece Windows sistemlerde çalışır. Dünyada en çok kullanılan database listesinde en başları çekmektedir. SQL Server, farklı farklı versiyonlar ile satışa sunulmaktadır. Sunulan bu versiyonlar farklı özellik setleri içermekle birlikte farklı kullanıcı tiplerini hedef alır. Bunlar;

 • Datacenter, yüksek seviye uygulama desteği ve veri merkezleri için tasarlanmıştır. 256 mantıksal işlemci ve sınırsız alanı desteklemektedir.
 • Enterprise, SQL Server kümeleri oluşturabilme ve düzenleme için gerekli araçlara sahip olmakla birlikte 524 petabyte’a kadar veri tabanı yönetebilmektedir.
 • Standart, Enterprise’in küçültülmüş versiyonu olarak anabiliriz.
 • Web
 • Workgroup
 • Express, Express ücretsiz olarak sunulmakla birlikte 1 işlemci, 1 GB hafıza ve 4 GB veri tabanı desteklemektedir.

Bu paketlerin haricinde özelleştirilmiş sürümleri mevcuttur. Bunlar;

 • Azure, Microsoft SQL Server’in bulut bazlı versiyonudur.
 • Developer, Datacenter ile geliştirme ve test sistemi olarak kullanılabilmesi dışında Datacenter ile aynıdır.
 • Embeddeb (SSEE), sadece belirli Windows servisleri tarafından kullanılan özel olarak hazırlanmış bir sürümdür.
 • Evulation, deneme sürümü olarak bilinir. Enterprise ‘in 180 günlük deneme sürümüdür.
 • Fast Track, ticari kurumlar için zeka işleme ve veri depolama işlemleri için kullanılan sürümüdür.
 • Parallel Data Warehouse, yüzlerce Terabyte’lık veri depolama işlemleri için hazırlanmıştır.

Oracle Database

Oracle Database  (Oracle Veri Tabanı), Microsoft’un ürünü olan SQL Server kadar ünlüdür ve yoğun bir şekilde kullanılır. Oracle adlı şirketin bir ürünüdür.  Zaman zaman RDBMS (relational database management system yani ilişkisel veri tabanı yönetim sistemi) olarak ya da sadece Oracle olarak anılmaktadır. Aynı şekilde dünyada en çok kullanılan database listesinde en başları çekmektedir.

Gelişmiş bir veri tabanı uygulamasıdır. SQL Server gibi büyük miktarda verinin çok kullanıcılı ortamda güvenli bir şekilde depolanmasını ve bu depolanan verilere erişimleri yönetir. En çok kurumsal alanlarda tercih edilmektedir.

Oracle Database birçok araçtan oluşmaktadır. Developer’lar için kolay ve esnek uygulamalar geliştirebilmesi için yardımcı olurlar. Oracle Database içinde de Stored Procedure ve Trigger’lar kullanılabilmektedir. 1977 yılında Larry Ellison ve iki arkadaşı tarafından ilk versiyonu geliştirilmiştir.

MySQL

SQL tabanlı olan ve tüm platformlarda çalışabilen bir veri tabanı uygulamasıdır. MySQL database Web tabanlı uygulamalar ile kullanılması için tasarlanmıştır. 6 milyondan daha fazla sistemde yüklüdür. Çok kullanıcılı, çoklu iş parçacıklı, hızlı ve sağlam bir veri tabanıdır. Unix, Os/2 ve Windows platformları için ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.  Ticari olarak kullanmak isteyenler için ise ücretli bir lisans seçeneği de mevcuttur. En iyi performansı Linux sistemlerde göstermektedir.

FileMaker Pro

Filemaker firması tarafından geliştirilmiştir. Macintosh ve Windows tabanlı sistemlerde çalışabilen bir veri tabanı uygulamasıdır. Filemaker Pro veritabanı 1980 ‘li yıllarda Macintosh için geliştirilmiş çok az sayıdaki veri tabanı uygulamasından biridir. Filemaker veri tabanı yazılımı ilk olarak Nashoba System tarafından geliştirilmiş olup sonraları Apple’in alt firmalarından birisi olan Claris tarafından satın alınmıştır.

dBASE

Kişisel bilgisayarlar için veri tabanı ihtiyacını gidermek amacı ile geliştirilmiştir. Express’tirveri tabanı uygulaması Ashton Tata firması tarafından piyasaya sunulmuştur. Kendi içerisinde bütünleşik bir veri tabanı yöneticisi içermekle birlikte 4. Nesil programlama dili ve yazılımıdır.

Microsoft Access

Diğer adı Microsoft Office Access’tir.  Office uygulaması içerisine de olan bir veri tabanı uygulamasıdır. Access Jet veri tabanı motoru ile grafiksel ara yüzü bir pakette bir araya getirmiştir. Genellikle tekil programlar ya da çok küçük uygulamaların geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımındaki büyük kolaylığı sayesinde çok tercih edilen veri tabanları uygulamaları arasında yerini almıştır.


Günümüzde kullanılan database’ler yazımız da bu kadar. En popüler olan databaselere bir göz atmış olduk. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

Database kategorili diğer yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Wikipedia

Yorum Yap

Yorum Yap