1. Ana Sayfa
 2. Diller
 3. MATLAB Nedir ve Nerelerde Kullanılır?
kz_g_n

MATLAB Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Mehabalar, Bu yazımda sizlere Matlab programlama dilinden bahsadeceğim.Yapay zeka,Görüntü işleme,Sinyal işleme vb. alanlarda sıklıkla kullandığımız için siz değerli okurlara araştırmış olduğum bu sade ve kolay dilden bahsetmek istiyorum.

matlab-nedir-nerelerde-kullanılır

MATLAB, genellikle pozitif bilim ve mühendislik hesaplamaları için kullanılan bir bilgisayar programıdır. ABD merkezli MathWorks firması tarafından geliştirilen MATLAB, aynı zamanda çok paradigmalı ve 4.nesil bir programlama dilidir.İsmi İngilizce “Matrix Laboratory” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşmuş olan MATLAB, isminden de anlaşılacağı gibi matris tabanlı bir çalışma sistemine sahiptir.

Lineer cebir, istatistik, optimizasyon, nümerik analiz, optimizasyon, fourier analizi gibi pek çok matematiksel hesaplamanın etkili ve hızlı şekilde yapılmasına olanak sağlayan MATLAB programı aynı zamanda 2D ve 3D grafik çizimi için de kullanılır.

MATLAB İLE NELER YAPILABİLİR? AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Kullanıcıya veri ve fonksiyon çizme, matris işlemleri yapma, algoritma geliştirmenin yanında C,C++,Java gibi diğer diller ile yazılmış programlar ile de çalışma imkanı sunar.
 • MATLAB ile C programlama dili ya da Fortran’daki fonksiyonlar çağırılabilir ve alt programlar yazılabilirsiniz.
 • Lineer cebir, istatistik, optimizasyon, nümerik analiz, optimizasyon, fourier analizi gibi pek çok matematiksel hesaplamaları etkili ve hızlı şekilde yapar.
 • 2D  ve 3D grafik çizimi yapılabilir.
 • MATLAB ile çok karmaşık matematiksel hesaplamaları hızlı ve etkili bir biçimde tamamlayabilirsiniz.

 

NASIL KULLANILIR?

Program çalıştırıldığında çeşitli araç çubukları ile birlikte ekranın büyük çoğunluğunu oluşturan bir komut satırı ekrana gelir ve yapılacak işlemlerin hemen hepsi bu komut satırına girilen komutlar ile olur.

Sayı,değişken ve fonksiyon gibi ifadeler ile komutların hazırlandığı program ile en karmaşık matematiksel işemler bile kolaylıkla yapılır.Öncelikle işlemler yapmaya komut satırına yapılacak olan işlem direkt yazılarak başlanabilir. Mesela komut satırına 2+2 yazarsak program bize çıktı olarak 4 sonucunu yazdıracaktır.

MATLAB ile yapılacak olan basit matematiksel işlemler de ;

Toplama işlemi için “+”, çıkarma işlemi  işlemi için “-“, çarpma işlemi için “*” ,bölme işlemi için ise “/” işaretlerini kullanacağız. Bu programın marifetlerini böyle basit işlemlerle kısıtlamamak lazım tabi, değişken tanımlayarak fonksiyon oluşturmak, ifadeleri görsel formatlarla ekrana yazdırmak, limit,türev ve integral almak gibi birçok karmaşık işlemlere sonraki yazılarımda değineceğim fakat şimdilik basit bir giriş yapalım.

Şimdi anlatmak istediklerimi basit bir örnekle oturtmaya çalışalım.

MATLAB programında basit olarak değişkenler değer atayabiliriz ve bu değişkenler üzerinde matematiksel işleler yapabiliriz.Bunların yanında diğer programlama dillerinde olduğu gibi if,else, gibi mantıksal işlemler de yapabiliriz.

İki boyutlu bir grafik oluşturalım mesela. Bunun için “plot fonksiyonu” kullanmamız gerekir. 0 ile 2π  arasında bir sinüs fonksiyonunun grafik çizim aşağıda gösterildiği gibidir.

x = 0:pi/100:2*pi;
y = sin(x);
plot(x,y)

Sinüs fonksiyonunun grafiğinin çizilmesinde kullanılan plot komutu ile varsayılan olarak mavi düz çizgili grafikler elde edilir. Yukarıdaki örnekte plot(x,y) yerine plot(x,y,’r–‘) komutu kullanılarak kırmızı kesikli çizgilerden oluşan bir grafik elde edilebilir. Komutta kullanılan “r–“ ifadesinde bulunan r harfi red (kırmızı) rengini, — kısmı ise kesikli çizgiyi ifade eder. Başka harfler ve başka karakterlerle de grafiklerin çizilmesi mümkündür.

 

Matlab Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..
Matlab hakkında diğer yazılara “Diller” kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Hikmet Eryıldız
  2 sene önce

  Matlab öğrenmeye başlıcaklar için güzel bir başlangıç olmuş. Eline sağlık devamını bekliyoruz.

 2. 2 sene önce

  Matlab’i sevdirebilecek bir yazı. Emeğine sağlık

 3. 2 sene önce

  Güzel bir başlangıç yazısı olmuş. Bende Matlab konusuna biraz meraklıyımdır. Devamını bekliyorum.