İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Güvenlik
 3. Güçlü Şifre Oluşturma Yöntemleri

Güçlü Şifre Oluşturma Yöntemleri

Merhabalar, internette varlığımızı sürdürdüğümüz sürece Güçlü Şifre Oluşturma konusuna dikkate almalıyız. Kolay şifreler başkaları tarafından zahmetsizce bulunabilirler.

Güçlü Şifre Oluşturma Yöntemleri

Merhabalar, internette varlığımızı sürdürdüğümüz sürece Güçlü Şifre Oluşturma konusuna dikkate almalıyız. Kolay şifreler başkaları tarafından zahmetsizce bulunabilirler. Bize zarar vermek isteyen bu kişilerden mümkün olduğunda korunabilmek için hem hatırlanması kolay hemde güçlü bir şifre nasıl oluşturabiliriz ona bakacağız.

Güçlü Şifre Nedir

Güçlü Şifre Oluşturma Yöntemleri

Güçlü Şifre Nedir? 

Güçlü şifre, şifrenin güçlü olabilmesi için verilen şartlara uyan ve başkaları tarafından tahmin edilemeyecek zorlukta olan şifrelere güçlü şifre denir. Şifrelerin güçlü olabilmesi için gereken şartlar ise; şifrenizde büyük harf, küçük harf, rakam, özel karakterlerin yer alması ve en az 8 karakter uzunluğunda olmasıdır. Şifreler ne kadar karmaşık ve uzun olursa tahmin edilmesi hatta şifre çözücü programlar tarafından çözülmesi o kadar zor olur.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Yukarıdaki şartlar ile birlikte, şifrenin sadece görünürde değil gerçekten güçlü olması için gereken şartların hepsini görelim.

 • Büyük ve Küçük harf içermesi gerekiyor.
 • Rakam içermesi gerekiyor.
 • Özel karakter içermesi gerekiyor.
 • En az 8 karakter olması gerekiyor.
 • Belirli bir deseni olmaması gerekiyor.
 • Tekrar eden ifadeler içermemesi gerekiyor.

Güçlü şifrelerin şartlarını öğrendiğimizde göre bir güçlü şifre örneği yazalım.

y@ny5Id!

Tüm şartlara uyan böyle bir şifreye güçlü şifre diyebiliriz. Şartlara uyuyor, düzenli bir deseni yok, tekrar eden ifadeler içermiyor. ve tahmin edilmesi neredeyse imkansız.

Her ne kadar tüm şartlara uyan hatta 15 karakter olan bir şifreye sahip olsanız da bu şifreye güçlü diyemezsiniz. Eğer şifrenizin aşağıdaki gibi ise güçlü olarak sayılamaz.

_Mu1992Bu!

Bu şifrede adımın ve soyadımın ilk iki harfi ve doğum yılım yer alıyor. Ek olarak iki özel karakter var. Böyle bir şifre güçlü şifre için gereken tüm şartlara sahip ancak çevremdeki bir insan bu şifreyi tahmin edebilir ve ya ben şifremi yazarken elime bakarak yazdığım şifreyi çözebilir.

Ayrıca klavye sıralı harf ve rakam içeren güçlü görünen ama güçlü olmayan şifreleri de kullanmamalıyız.

“QWE123qwe”

“123ASD456asd”

“asd!’^123”

“ASDasd123/*-+”

“QWErty123/*-+”

Bu şifrelerde gördüğünüz gibi klavyede sıralı olan karakterlerden güçlü şifreler oluşturdum ancak bunlar aksine güçlü şifreler değildir. Şifre çözücü uygulamalar tarafından kolayca bulunacaktır.

Bu sebeple şifre oluştururken aşağıdaki maddelere uymadığından emin olmamız gerekiyor.

 1. Kişisel Bilgilerimiz gibi kolayca tahmin edilebilecek ifadeleri şifrelerimizde kullanmamalıyız.  Doğum tarihimiz, adımız, ailemizden birinin adı, telefon numaramız vs.
 2. Sözlükte geçen herhangi bir kelimeyi şifre olarak kullanmamalıyız.
 3. Çoğu kişinin kullanabileceği standart şifre oluşturma yöntemlerini kullanmamalıyız.
 4. İnternette yer alan şifre oluşturucu web sitelerini kullanmamalıyız. Özellikle de dış ip’miz sabit ise…

NOT 1: Eğer bir kurumda bilgi işlem departmanında çalışıyorsanız, kullanıcıların şifrelerini oluşturma ve değiştirme konusunda gerekli politikaları (talimatları) uygulayın. Eğer yazılı bir politikanız (talimatınız) yok ise oluşturun.

 

NOT 2: Oluşturduğunuz bir güçlü şifreyi her platformda kullanmayın. Güvenliğine inandığınız sitelerde kullanmak için bir şifreniz, Güvenliğine inanmadığınız sitelerde kullanmak için bir şifreniz, sadece işinizi halletmek için kullandığınız sitelerde kullanmak için bir şifreniz olsun. Mümkünse sürekli kullandığınız her site (örneğin sosyal medya) için ayrı şifreniz olsun.

Gerçek Güçlü Şifre Oluşturmak

Yukarıda anlattığımız tüm maddeleri toparlarsak elimizde gerçek güçlü şifre oluşturmak için 11 madde oluyor. Bu 11 maddeye uyarak oluşturduğumuz şifrelere güvenebiliriz.

 1. Büyük ve Küçük harf içermesi gerekiyor.
 2. Rakam içermesi gerekiyor.
 3. Özel karakter içermesi gerekiyor.
 4. En az 8 karakter olması gerekiyor. (Tavsiyeler 10+ karakter yönünde)
 5. Belirli bir deseni olmaması gerekiyor.
 6. Tekrar eden ifadeler içermemesi gerekiyor.
 7. Klavyede sıralı olan karakterleri içermemesi gerekiyor.
 8. Doğum yılı, adımızın bir parçası gibi kişisel bilgilerimizi içermemesi gerekiyor.
 9. Sözlükte geçen bir kelimenin olduğu gibi kullanılmaması gerekiyor.
 10. Standart şifre oluşturma yöntemlerinin kullanılmaması gerekiyor.
 11. Şifrelerimizi internetteki şifre oluşturucular ile oluşturmamız gerekiyor.

Gerçek Güçlü Şifre Oluşturmak

Kolay Hatırlanabilir Güçlü Şifreler Oluşturmak

Çok güçlü şifre oluşturmak sorun değil. Sorun şifreleri aklımızda tutabilmek… Bu kısımda size aklınızda tutabileceğiniz güçlü şifreler oluşturma konusunda fikirler vermeye çalışacağım.

Bir Cümledeki Kelimelerin İlk Harflerini Kullanmak

Sevdiğiniz bir şarkının veya şiirin bir mısrasından, bir atasözünden şifre oluşturabilirsiniz.

“Sevdim seni bir kere, başkasını sevemem” şarkı sözünü ele alalım.  Bu mısradaki kelimelerin ilk harflerini alalım. Virgülden önceki kısımdaki kelimelerin ilk harflerini küçük, virgülden sonraki kelimelerin ilk harflerini büyük yazalım. Bir kelimesi yerine rakam kullanabiliriz. Şifrenin başına ve sonuna ! ekleyelim ve virgül yerine nokta (veya başka karakter) kullanalım. Elde ettiğimiz şifre şöyle bir şey oluyor.

!ss1k.BS!

“Damlaya damlaya göl olur” atasözünden bir şifre türetelim.

D@!d@!60101R!

 

Direk Bir Cümle Şifre Olabilir

Ali Ayşe’yi seviyor gibi bir cümle olmaması gerekiyor elbette. Özellikle sayı içeren (doğum tarihi vs içermeyen) bir cümle iyi olabilir. Yine atasözü veya bir şarkı sözü olabilir.

“Bir elin nesi var iki elin sesi var” atasözünü ele alalım.

1ElinNesiVar2ElinSesiVar! 

 

Harf ile Rakamları Değiştirmek

Belirlediğiniz bir şifrede rakamlara benzeyen harfleri değiştirebilirsiniz.Örneğin B yerine 8, E yerine 3, Z yerine 2, a yerine @, l L I veya i yerine 1, A yerine 4 yazabilirsiniz.

 

Harf ile Özel Karakterleri Değiştirmek

Belirlediğiniz bir şifrede özel karakterlere benzeyen harfleri değiştirebilirsiniz.Örneğin a yerine @, t yerine +, S yerine $, E yerine £, e veya a yerine æ yazabilirsiniz.

 

Bir Cümlenin Sesli yada Sessiz Harflerini Kullanmak

Belirlediğiniz bir cümlenin sadece sessiz harflerini ya da sadece sesli harflerini kullanarak şifre üretebilirsiniz.

“Bu Örnek Bir Şifredir” cümlesinden şöyle bir şifre türetebilirsiniz.

B!Ornk!br!sfrdr! veya U!oe!1!iei!

 

Yukarıda verdiğim bir kaç örnek tüm şartlara uymadığı görünüyor. Böyle durumlarda, verdiğim fikirleri kombinleyebilirsibiz. Örneğin bire bir cümleden şifre oluşturma örneğindeki şifre ile harf ve rakamları değiştirmek yada harf ve özel karakterleri değiştirmek başlığı ile kombinleyebilirsiniz. Bu durumda çözülmesi imkansıza yakın şifreler elde edebilirsiniz.


Bir şifrenin, gerçek güçlü şifre olması için gereken şartlardan ve kolay hatırlanabilir güçlü şifreler oluşturma konularında değindiğimiz güzel bir yazı oldu. Güçlü Şifre Oluşturma Yöntemleri yazımda bu kadardı.  Diğer yazılarımda görüşmek üzere… Umarım herkes için faydalı bir yazı olmuştur.

Diğer yazılarıma gitmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıcakla, güvende ve takipte kalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır. Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap