1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. Cicada 3301 – Dünyanın En Gizemli İnternet Örgütü
kz_g_n

Cicada 3301 – Dünyanın En Gizemli İnternet Örgütü

Cicada 3301 - Dünyanın En Gizemli İnternet Örgütü

Merhabalar. Cicada 3301 – Dünyanın En Gizemli İnternet Örgütü hakkında bilinen ve bilinmeyenler hakkında bilgiler sizlerle. Cicada (Ağustos Böceği) 3301 internetteki gizemli bir örgütün takma adıdır. Amacı asla bilinemeyen bu gizemli organizasyonun internet üzerinden bulmacalar yayınlayarak yetenekli kod çözücüleri keşfetme amacı güttüğü düşülmektedir.

Cicada 3301 – Dünyanın En Gizemli İnternet Örgütü

Cicada 3301 örgütü internet üzerinden toplamda 3 kere bulmaca yayınlamıştı. İlk bulmacalarını 4 Ocak 2012 yılında yayınladılar. Bu bulmaca yaklaşık bir ay boyunca aktif kaldı. Aradan bir yıl geçtikten sonra bir bulmaca daha yayınlandı. Aradan bir yıl daha geçtikten sonra üçüncü bulmaca yayınlandı. 2015 yılına gelindiğinde başka bir bulmaca beklendi ancak yeni bulmaca yayınlanmadı.

Cicada 3301 - Dünyanın En Gizemli İnternet Örgütü

Aslında Cicada 3301’in tek bir kişiden mi yoksa birden fazla kişiden mi oluştuğu bile bilinmemektedir.  Cicada 3301 örgütü hakkında bir çok teori var. Bazılarına göre masonlar, bazılarına göre Illüminati, bazıları da ünlü hacker grubu olan Anonymous ‘un işi olduğunu söylüyor. Bazı kişiler ise bunun ABD hükümetinin işi olarak görüyor. Az bir kesim de kendi kendine eğlenen bir adam olduğu düşünüyor.

Bu teorilerden farklı olarak bir kesim, bu bulmacaların bir takım gizli örgütlerin işe alım amacı ile kullanıldığını; bir kesim ise alternatif bir gerçeklik oyunu olduğunu olduğunu ileri sürdü. Cicada 3301 örgütünün gizlilik, kriptografi, ve anonimlik için çalışmalar amaçlayan ve yürüten gizli bir topluluk olduğunu ileri sürenler de var.

Ancak bu bulmacaların altında kim olursa olsun, çok zeki kişi/ kişiler olduğu kesin. Sonuçta böylesi bulmacaları üretebilecek kadar zekaya sahipler.

İlk bulmacalar 2012 yılında 4Chan ve Reddit sitelerinde paylaşıldı.

Cicada 3301 - Dünyanın En Gizemli İnternet Örgütü 2

“Oldukça zeki kişiler arıyoruz. Ve onları bulmak için bir test hazırladık. Bu görselin içine gizlenmiş gizli bir mesaj var. Mesajı çözerseniz, bizi bulmaya giden yola girmiş olacaksınız. Bu bilmeceyi çözebilecek birkaç kişiyle tanışmak için sabırsızlanıyoruz. İyi şanslar.”

Arkasındaki gerçek amacı asla anlaşılamayan bu bulmacalar, internet dünyasının en büyük gizemlerinden biri olarak kabul edilmiştir. 2014 yılında Washington Post’ta yayınlanmış olan bir makalede, Cicada 3301’in internet dünyasının asla çözülemeyen beş büyük gizeminden biri olduğunu söylemişti.

 

İlk Bulmaca 

İsveçli bir yazılımcı olan Joel Eriksson ‘da bu bulmacayı fark edenlerden biriydi.

Cicada 3301 ilk bulmaca

Bu şifreyi çözebilecek kişiler gerçekten de çok nadir kişilerdi. Çünkü bu şifrenin çözülmesi için  kriptografi, yazılım, bilgisayar ağları ve numeroloji konuları üzerinde derin bir bilgi birikimi gerekiyordu. İşte Joel Eriksson bu şifreyi çözen kişiydi. Şifreyi çözebildiği için örgütün belirttiği “seçilmiş kişiler”‘den biri olmayı başardı.

Joel Eriksson, bulmacayı çözdüğünde karşısında bir telefon numarası çıktığını; Başka bir kısmını çözdüğünde ise GPS  koordinatlarına ulaştığını söylüyor ve Joel Eriksson;

Bu, bir internet eğlencesi olmaktan çok uzak.

şeklinde düşünmüş. Kendisine göre bu örgütün arkasındaki kişiler hükümetten veya istihbarat bürosundan değiller. Ona göre bu örgüt, karanlık bir yer altı örgütü..

 

Bir Eğlence veya Reklam Değil!

Royal Holloway Üniversitesi’nden profesör Kenny Paterson, bu örgütün, eğlence amacı yada reklam amacı güdüyor olmasının imkansız olduğunu vurgulamıştı.

Profesör Kenny Paterson şu sözleri ile düşüncesini dile getiriyor.

Daha evvel internet üzerinde buna benzer yarışmalar düzenlenmişti. Örneğin Google, kendileriyle birlikte çalışacak kişileri elemek için reklam panolarına çeşitli bilmeceler yerleştirmişti. Ancak Cicada 3301’in bilmeceleri bunlara hiç benzemiyor. Bu bilmeceler epey zekice tasarlanmış ve içlerinde bir takım ezoterik pratiklere göndermeler barındırıyor. Örneğin tarihin en ünlü okültistlerinden Aleister Crowley’nin işlerine, William Blake’in tablolarına ve Maya numaralarına göndermeler var. Bu bilmeceleri tasarlamak için gerçekten çok fazla vakit gerekiyor. Bu bilmeceler, boş zamanınızda hazırlayabileceğiniz türden değil…”

Düşünüldüğünde çok mantıklı geliyor. Gizemli bir örgütün böylesi zor bir bulmaca yapıp ortaya atmasının amacı eğlence veya reklam olması mantıklı görünmüyor.

 

Yeniden Ortaya Çıkıyorlar

2015 yılından beri hiç bir sesi çıkmayan bu grup, 2017’nin Ocak ayında attıkları bir tweet ile merakları tekrar ateşledi.

Cicada 3301 twwet

Bu twette yazanlar şunlar;

Merhaba,

Yol boş yatıyor; adanmışlık.

Liber Primus yoldur, Sözü harita, anlamı yol ve sayıları yön.

Arayın ve bulunacaksınız.

İyi şanslar.

3301

Yanlış yollara dikkat edin.

 

Bulmacaları çözdüğünü iddia edenler olsa da söz konusu olan örgütten bulmacayı çözenler hakkında bir açıklama yapılmadı.


Cicada 3301 – Dünyanın En Gizemli İnternet Örgütü yazımda bu kadardı arkadaşlar. Diğer yazılarımda görüşmek üzere…

Diğer yazılarıma gitmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıcakla, güvende ve takipte kalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır. Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap