1. Ana Sayfa
  2. Network
  3. İnternetteki 65536 Şeritli Yol | Network Portlarına Giriş
kz_g_n

İnternetteki 65536 Şeritli Yol | Network Portlarına Giriş

Network altyapısında internet erişimini haberleşmeyi ve daha bir çok işleme olanak sağlayan, bağlantı portlarının ne işe yaradığını sizlere aktarmaya çalıştım.


İnternetteki 65536 Şeritli Yol Nedir?

Merhaba arkadaşlar, sizlere olabildiğince bilgi dolu ve kısa yazılar oluşturmaya çalışacağım. İlk olarak network altyapısına değinmenin mantıklı olacağını düşündüm. Umarım bu yazılar sizler için farkındalık oluşturur.

Gerçek hayatta düşündüğümüzde böyle bir yolun olamayacağına hepimiz hemfikiriz. Peki ya internet dünyası olarak düşündüğümüzde bu sayının normal olduğunu söylesem?

Network-Portlar
Network

Evet 65536 yani 2¹⁶ sayısı Network altyapısında Port sayılarına denk gelmektedir. Bu internet portları o kadar büyük bir öneme sahiptir ki onlar olmadan network altyapısının olması imkansızdır.

Her bir port kendine özgü ve diğerleri ile karışmadan işlevini sürdürmektedir. Örneğin 80 (http) portu web sitelerinin standart hizmet erişimleri için kullanılırken 443 (https) portu web sitelerinin güvenli erişim hizmetini sağlamaktadır. Çoğunlukla kullanılan portları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

En çok kullanılan portlar

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) – 25: Sunucu (Server) ile istemci (Client) arasında E-mail gönderme/alma protokolüdür. OSI katmanlarından 7. katman olan Uygulama katmanından çalışmaktadır.

HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) – 80: Sunucu ile istemci arasından internet verilerinin taşınmasını sağlayan protokoldür. OSI katmanlarından 7. katman olanUygulama katmanından çalışmaktadır.

HTTPS (Hyper Text Transfer Protocol Secure) – 443: İnternet verilerinin güvenli bir şekilde taşınmasını sağlayan protokoldür. OSI katmanlarından 7. katman olan Uygulama katmanından çalışmaktadır.

FTP (File Transfer Protocol) – 20, 21: İnternet ortamında dosya taşınmasını sağlayan protokoldür. OSI katmanlarından 7. katman olan Uygulama katmanından çalışmaktadır.

RDP (Remote Desktop Protocol) – 3389: Client makinelerin RDP server konfigürasyonu yapılmış olan makinelere “grafik arayüzü ile” erişim sağlamasına olanak sağlayan protokoldür. OSI katmanlarından 7. katman olan Uygulama katmanından çalışmaktadır.

IMAP (Internet Message Access Protocol) – 143: Sunucu ile istemci arasında E-mail gönderme/alma protokolüdür. SMTP protokolünden farkı, e-maillerin sadece header bilgisini istemciye aktarmasıdır. OSI katmanlarından 7. katman olan Uygulama katmanından çalışmaktadır.

POP3 (Post Office Protocol v3) – 110: Sunucu ile istemci arasında tek yönlü E-mail gönderme işlemi yapan protokoldür. Kullanılan uygulamada E-mail verisi indirildikten sonra sunucudaki kopyası silinir ve ters yönde veri aktarımı olmaz. OSI katmanlarından 7. katman olan Uygulama katmanından çalışmaktadır.

TELNET23: Command Line Interface ‘CLI’ (genel olarak siyah ekran diye bilinen) üzerinden uzak cihaz veya sunuculara erişim sağlayan protokoldür. OSI katmanlarından 7. katman olan Uygulama katmanından çalışmaktadır.

SSH (Secure Shell) – 22: CLI’dan güvenli yapıda istemci – sunucu bağlantısını sağlayan protokoldür. OSI katmanlarından 7. katman olan Uygulama katmanından çalışmaktadır.

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) – 67, 68: DHCP sunucusu ile client bilgisayarların çift yönlü iletişimini sağlayarak, client bilgisayarların IP almalarını sağlayan protokoldür. OSI katmanlarından 7. katman olan Uygulama katmanından çalışmaktadır.

DNS (Domain Name System) – 53: DNS sunucuları ile iletişim sağlanarak, İsim – IP & IP – İsim çözümlemesini yapan protokoldür. OSI katmanlarından 7. katman olan Uygulama katmanından çalışmaktadır.

Okuduğunuz için teşekkürler, en kısa zamanda network alanındaki diğer konulara değiniyor olacağım.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 2 sene önce

    Bu güzel ve bilgilendirici yazı için teşekkürler. Network konusu ile ilgilenen arkadaşlarımız için güzel olacaktır. Eline sağlık devamını bekliyoruz.