İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. SpaceX Tarihi Crew Dragon Görevi İle Uzaya İki Astronot Gönderildi!

SpaceX Tarihi Crew Dragon Görevi İle Uzaya İki Astronot Gönderildi!

SpaceX Tarihi Crew Dragon Görevi İle Uzaya İki Astronot Gönderildi!

SpaceX Tarihi Crew Dragon Görevi İle Uzaya İki Astronot Gönderildi!  30 Mayıs 2020 tarihinde, tarihi bir olaya tanık olduk. Tarihi bir olay diyorum çünkü tarihte ilk defa tamamen her şeyiyle özel bir şirket tarafından üretilen Falcon 9 roketi ve Dragon uzay kapsülü ile uzaya iki astronot gönderildi. Bu görevin adı Crew Dragon. Her ne kadar NASA ile birlikte çalışılmış olsa da uzaya iki astronotun gönderildiği bu proje SpaceX tarafından NASA ile yapıldı. Yani NASA bu projeyi SpaceX  şirketine ihale etti diyebiliriz. SpaceX bu görevde Falcon 9 roketini fırlatmak için NASA’dan kiraladığı bir fırlatma rampasını kullandı.

SpaceX kendi fırlatma rampasını da inşa etmeye hazırlanıyor. Kendi fırlatma rampasını inşa ettiğinde artık istediği gibi uzaya roket gönderebilecek hale gelecek. Zaten SpaceX hali hazırda StarLink projesi ile her ay uzaya 60 adet StarLink uydusu gönderiyor. StarLink projesini internetten araştırabilirsiniz yada bu videoyu izleyebilirisiniz.

Aşağıdaki videoda ünlü Youtuber Barış Özcan’ın fırlatmadan önceki son 1 saat geri sayım anından sonuna kadar an be an yaptığı canlı yayının videosunu görebilirsiniz. Bu videoda Dragon Uzay Kapsülünü taşıyan Falcon 9 roketinin fırlatılma, Falcon 9 roketinin Dragon uzay kapsülünden ayrılması ve Dragon uzay kapsülünün Booster’ının ayrılma anlarını görebilirsiniz. Videonun altında sizler için bu anların dakikalarını yazacağım.

  • 0:53:20 ‘de Falcon 9 Roketi fırlatılmaya 10 saniye geri sayımı
  • 0:56:00 ‘da Falcon 9 Roketi ayrılıyor.
  • 1:05:35 ‘de Dragon uzay kapsülünün Booster’i ayrılıyor.

 

SpaceX Tarihi Crew Dragon Görevi İle Uzaya İki Astronot Gönderildi!

Bu tarihi günün, uzayın ticarileşmesin ilk adımları olarak görebiliriz. Nasıl yıllar önce gökyüzünde hiçbir insan yokken, uçaklar icat edildi ve havayolları şirketleri tarafından gökyüzü ticari bir rekabet malzemesi haline geldi ise bu günde, uzayın ticari hale gelmesinin ilk adımlarından biri atılmış oldu. Belki bir 40, 50 yıl içerisinde yüzlerce insan bu özel şirketler sayesinde çoktan uzaya seyahat etmiş olacak.

Elbette ilerleyen zamanlarda, uzay madenciliği konusu daha çok gündeme geldiğinde artık güneş sistemimizdeki diğer gezegenlere koloniler kurulmaya da başlanacak. Uzay madenciliği de işte 30 Mayıs 2020 ‘de ilk ticari uzay projesini gerçekleştiren SpaceX gibi şirketler sayesinde yapılmış olacak.

SpaceX Tarihi Crew Dragon Görevi

Düşündüğümüzde bir şirketin uzay madenciliği sektörünü tek eline alması kesinlikle mümkün değil. Sadece bu yönden bakıldığında potansiyel kurulacak yeni şirketlerin sayısı, literatüre girecek olan yeni sektörlerin sayısı düşünüldüğünde çok büyük bir iş kolu olacaktır. Tabi ki bu yeni iş koluna adapte olabilecek ülkeler için büyük bir ticaret potansiyeli olacak.

Şuan en çok göz önünde SpaceX şirketi olsa da 30 Mayıs 2020 tarihindeki ilk ticari uzay projesinin bir çok girişimci için parlak bir ışık olduğu da su götürmez bir gerçektir. Tahminimce bir kaç yıl içerisinde bir kaç uzay şirketi daha kurulmaya başlayacak. Amazon’un sahibinin de bir uzay şirketi kurma girişimi olacağına kesin gözle bakıyorum. Böylece gelecekte uzay hakkında daha çok haber göreceğiz.

Bu olay gerçek anlamda tarihi bir olay olduğu için bu yazıyı kısa tutma gibi bir amacım yok. Hatta olabildiğinde çok fazla bilgi vererek uzatacağım desem yeridir. 🙂 Umarım sıkılmadan okursunuz..

Görevde Yer Alan Astronotlar Nasıl Seçildi?

Bob Behnken ve Doug Hurley

SpaceX şirketi biliyorsunuz Elon Musk’a ait olan bir uzay taşımacılığı şirketidir. 30 Mayıs 2020 tarihindeki projede iki astronot başarı ile uzaya göndermeye başardı. Hatta ben bu yazıyı yazarken Dragon uzay kapsülü ISS’e (Uluslararası Uzay İstasyonu) bağlanmış durumda ve astronotların ISS’e geçişi için son hazırlıklar yapılıyor (31 Mayıs 2020 18:00)

Gelin bu görev için seçilen astronotları tanıyalım ve nasıl seçildiklerine bakalım.

Crew Dragon adı verilen bu görevde kabinde yer alan Bob Behnken ve Doug Hurley  NASA astronotu kariyerlerine birer asker olarak olarak başlamışlar. Doug Hurley, hayatının 24 yılı boyunca test ve savaş uçakları pilotluğu ile bir deniz piyadesi olarak görev yaptı. Toplamda 5.500 saatten daha fazla süre gökyüzünde kaldı.

Bob Behnken ise hava kuvvetlerinde toplamda 1.500 saatten daha fazla sürede uçuş gerçekleştirdi.  Bu görevden önce birbirlerinden haberleri bile olmayan bu ikili, NASA’ya astronot olmak için başvurdular.

NASA’nın Space Shuttle programına katıldıktan sonra arkadaş olan ikili, uzay görevleri için eğitimlerini almaya başladılar. Bob Behnken toplamda 2 Space Shuttle görevinde yer aldı ve toplamda 708 saatten daha fazla bir süre boyunca uzayda kaldı. Yine toplamda 37 saat boyunca Spacewalk yani uzay yürüyüşü yaptı.

Space Walk yani Uzay Yürüyüşü, astronotların uzay araçlarının içerisinden çıkarak araştırma, bakım ve tamir amacı ile uzay ortamına çıkmalarına deniyor.

Doug Hurley ise sonuncu görevi de dahil olmak üzere 2 Space Shuttle görevinde pilotluk yaparak toplamda 683 saatini uzayda geçirdi. Bob Behnken ve Doug Hurley, toplamda 20 yıldır beraber çalışıyorlar. 2015 yılından itibaren de SpaceX ile birlikte çalışıyorlar.

Bu birliktelikleri ve tecrübeleri sayesinde hem bir aracı uçurma hemde birbirlerinin yapabilecekleri konusunda çok bilgililer. 2018 yılında bu ikili SpaceX‘in yeni uzay projesinde, yeni uzay aracı ile uzaya gidecek astronotlar olarak NASA tarafından seçildiler.

Elbette bu göreve hazırlanmaları 2 yıl sürdü. Oldukça yoğun bir egzersiz ve fırlatma günü provaları yaptılar. SpaceX sayesinde şu anda uzaydalar ve ISS’e geçiş için son hazırlıklar yapılıyor.

Uzay Görevi

Bu uzay görevi ticari bir şirket tarafından uzaya ilk defa insan gönderme girişimi olsa da daha önce bu görev insansız olarak tamamen otomatik olarak gerçekleştirildi. İnsanlı görevden önce aynı uzay kapsülü insansız olarak otomatik bir şekilde başarı ile IIS’e bağlanabildi.

Ayrıca söylememiz gerekiyor ki bu görevin 2. denemesidir. Yapılan ilk deneme hava şartları nedeni ile ertelenmişti.

Ancak bu insanlı görevde, Dragon uzay kapsülü otomatik olarak değil, astronotlar tarafından manuel olarak yönetilerek ISS’e kilitlenmesi gerçekleşti. Astronotlar bu görev için binlerce kez kilitlenme simulasyonu ile eğitildiler. Astronotların eğitim yaptığı simulasyona aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilir ve yeteneklerinizi test edebilirsiniz. 🙂

https://iss-sim.spacex.com/

Yukarıdaki linke tıklayıp, açılan sitedeki simulasyon yüklendikten sonra Begin butonuna tıklayarak, Dragon uzay kapsülünün ISS’e kenetlenmek amacı ile astronotların manuel kontrole geçmeleri gerektiği uzaklık olan ve Keep Out Sphere adı verilen yaklaşık son 200 metreden başlıyorsunuz. Kontrolleri kullanarak, sanal olarak Dragon uzay kapsülünü ISS’E kenetlemeye çalışıyorsunuz. Eğer başarısız olursanız Dragon uzay kapsülü uzay boşluğuna sürükleniyor.

SpaceX Docking Simulation
SpaceX Docking Simulation

Dragon uzay kapsülü, yukarıda da bahsettiğimiz gibi Falcon 9 roketi ile gönderildi. Dragon uzay kapsülünün yörüngeye girebilmesi için bir roket ile fırlatılması gerekiyor. Ancak bu roket belirli bir yükseliğe çıkıldığında kapsülden ayrılıyor ve tekrar yer yüzüne iniş yapıyor. Kapsülü uzaya çıkartan bu roketlerin büyük bir üretim maliyeti olduğunu söylememiz gerekiyor. Görevini yerine getiren bu roketin de olabildiğinde sağlam bir şekilde tekrar yakalanması da büyük bir önem taşıyor.

Bu görevde bu işlem de tam olarak gerçekleştirildi ki bu da, bu görevin daha da mühim bir noktaya getirdi. Daha önceki bir çok görevde bu roketler istenildiği gibi sorunsuz elde edilemiyordu.

Falcon 9’un İnişi

Falcon 9 roketi görevini yerine getirdiğinde, Fin yani Yüzgeç adı verilen panellerini açarak düşüşünü yavaşlatıyor. Atmosfere girerken bir süre yanıyor olsa da büyük bir zarar görmüyor.  Bu anda, okyanusta bir Drone Gemi yani uzaktan kontrol edilen mürettebatsız gemi de roketin fırlatıldığı alandan 25, 30 km açıkta okyanusta ineceği noktaya getiriliyor. Roket tam inişi yapacağı zaman motorlarını ateşleyerek inişini iyice yavaşlatarak bu drone geminin güvertesine olabildiğinde nazik bir şekilde iniş yapıyor. Yukarıdaki verdiğim videoda da canlı yayınlarda bazı sebeplerden dolayı tam iniş anının gösterilememesi durumu var ki bu durum her zaman yaşanıyormuş. Aşağıdaki videoda güzel bir mesafeden tam iniş anını görebilirsiniz.

Dediğimiz gibi, roketleri önceki görevlerinde bunu tam olarak başaramıyorlardı. Geminin okyanusa düşmesi hatta gemiyi tutturamama gibi sorunlar yaşanıyordu. İşte bu uzay görevinde Falcon 9 roketi başarı ile drone gemiye iniş yapabildi. Bu drone gemisinin adı ise Of Course I Still Love You . Evet şaka değil gerçekten videoda gördüğünüz drone gemisinin adı tam olarak bu 😀

Aşağıdaki videoda da Dragon uzay kapsülünün, fırlatılışından 19 saat sonraki 31 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşen ISS’e kilitlenme ve anında yine Barış Özcan tarafından an be an yapılan canlı yayın videosu aracılığı ile izleyebilirsiniz.

SpaceX Tarihi Crew Dragon Görevi, insanlığı uzay macerası adına bir kilometre taşı olarak tarihe geçti. Gelecekte hangi ülkeler bu maceraya katılacak büyük bir merak konusu. En azından ben çok merak ediyorum. Umarım ülkemizde bu uzay macerasında kısa sürede yerini alır.


SpaceX Tarihi Crew Dragon Görevi İle Uzaya İki Astronot Gönderildi! yazımda bu kadar arkadaşlar. Diğer yazılarımda görüşmek üzere…

Buradan Uzay konulu diğer yazılara bakabilirsiniz.

Buradan benim yazdığım diğer yazılara bakabilirsiniz.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır. Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap