1. Ana Sayfa
  2. Windows
  3. Windows 10 Dark Tema Nasıl Ayarlanır?

Windows 10 Dark Tema Nasıl Ayarlanır?

Windows 10 Dark Tema Nasıl Ayarlanır

Merhabalar, Windows 10 Dark Tema Nasıl Ayarlanır? yazım ile karşınızdayım. Sizde benim gibi çok parlak ekran sevmiyorsanız ve Windows 10 kullanıyorsanız işinize yaracak bir içerik olacaktır. Bir yazılımcı olarak Visual Studio’yu her zaman dark tema kullanıyorum. Çünkü en çok kullandığım uygulama olduğundan sürekli parlak ekrana bakmak daha fazla göz yoruyor. Elbette Visual Studio’dan daha çok kullandığım şey ise tabi ki Windows 10 🙂 Her ne kadar tüm uygulamalar dark tema olamıyor olsa da Windows 10’un her tarafı kararıyor. Bu bile yetiyor aslında.

Windows 10 Dark Tema Nasıl Ayarlanır?

Giriş kısmında belirttiğim gibi, her uygulama kararmıyor ancak Windows Mağazasından alınan uygulamaların bazılarını da etkiliyor. Eğer ilgili uygulamayı yapan yazılımcı, projesinde bu desteği vermiş ise o program da kararıyor. Ancak destek vermeyen uygulamalar çok fazla.

NOT: Bu arada ben Win 10 Pro kullanıyorum. Bu sebeple bu anlatımda Windows 10 Pro üzerinden olacak.

 

Dark Tema’yı ayarlamak için,

Masa üstünde sağ tık > Kişiselleştir > Ayarlar> Kişiselleştirme> Renkler kısmına gelin. Ekranda “Renginizi Seçin” şeklinde bir açılır menü bulacaksınız. O açılır menüye tıklayın ve oradan “Koyu” olanı seçin. Seçim yapıldığı anda desteklenen tüm uygulamalara uygulanacaktır. Bu uygulamaların arasında Google Chrome de var. 🙂

Aşağıda görsel olarak da görebilirsiniz.

Windows 10 Dark Tema

Windows 10 Dark Tema

Windows 10 Dark Tema

Yukarıda da bahsettiğim gibi, “Universal Windows Platform” yani “Evrensel Windows Platformu” uyumu ile yapılan programlar bu ayarlamaya saygı duyup kendisini karartır ancak bu geliştiricinin insiyatifindedir. Eğer geliştirici bu özelliği desteklemiş ise sorun yok ancak destek vermemiş ise o uygulamalar beyaz (olduğu gibi) kalacaktır. Bu durumda yapılabilecek bir şey yoktur.


Windows 10 Dark Tema Nasıl Ayarlanır? yazımda bu kadardı arkadaşlar. Diğer yazılarımda görüşmek üzere…

Buradan diğer Windows Sistemleri ile ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

Buradan da benim tüm yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın ve takipte kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır. Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap