1. Ana Sayfa
 2. Kişisel
 3. Corona Virüsü İçin Maske Rehberi | El Yapımı Maske, En ucuz Adresler
Trendlerdeki Yazı
kz_g_n

Corona Virüsü İçin Maske Rehberi | El Yapımı Maske, En ucuz Adresler


Corona virüsü için maske alma konusunda fikir edinebilceğiniz bir yazı paylaşacağım. Bundan iki ay kadar önce evdeki tadilat çalışmamız nedeniyle maske almamız gerekmişti. Bu sebeple detaylı bir araştırmayı daha panik durumu oluşmadan yapmıştım. Tabi tahmin edebilceğiniz üzere fiyatlar bu kadar pahalı değildi. Fiyatlar standart olduğu için geriye sadece kalite yönünden değerlendirmek kalıyordu. Ben sizlere hem kalite, hem ucuza maske bulma yöntemlerini hemde kendi deneyimlerinden bahsedeceğim.

Bu yazıyı sık sık güncellemeye çalışacağım. Yeni bir kaynak buldukça sizlerle paylaşacağım. Sizlerinde fikirlerinizi yorumlara bekliyorum. Güncelleme Tarihi : 12.03.2020

Ucuza Maske Bulma Yöntemi

İnternet, günümüzde herkesin tercih ettiği ilk yöntem. Bende az önce bahsettiğim alışverişi internet üzerinden yapmıştım. Fiyatlar uygun geliyor ve dükkan dükkan gezmekten daha kolaydı. Sizlere öncelikle aldığım siteleri, ürünleri ve fiyatları paylaşıcam.

Marka: WÜRTH
Tür: Ventilli FFP1 veya FFP2

7 Tanesi 45 liraya almışım. Kargo dahil fiyatıydı. Çok fazla fiyat araştırması yapmasamda kalite araştırmasına öne çıkan markalardan biriydi. Dükkan, eczane gibi yerlerde çok bulamayacağınız bir markadır. Daha çok itriyat depolarını tercih etmeniz gerekir.
N11 satış adresi  (Satışa Kapalı)

Marka: 3M
Tür: Model 9312 FFP1

15 TL Den almıştım. Yaklaşık 10 adet bu maskeden aldım. Bunu da yine ücretsiz kargo seçeneğinden dolayı GittiGidiyor adresinden tercih ettim. Piyasadaki en sağlam üreticilerden birisi olan 3M maskeleri şuanda çok yüksek fiyatlara satılmaktadır. Hatta piyasa FFP3 diye tabir edilen en yüksek koruma sağlayan maskeleri bulunmamaktadır. Hala bir kaç adet olan satıcılar ise yaklaşık 300 liradan satmaktadır.
GittiGidiyor Satış Adresi (Satışa Kapalı)

Şimdi ülkemizde virüsün gelmesiyle birlikte maske sektörü son bir kaç haftalık değişiminin son aşamasına gelmiştir. Keşke zamanında Çin’e yardım amaçlı maskelerimizi göndermeseydik. 3-5 katına sattık diye seviniyorduk fakat eninde sonunda bu virüsün ülkemize gireceği pek planlanmamıştı. Haber kaynağı için tıklayabilirsiniz.

Maske Satın Alma Kanalları

Gelelim şuan ki koşullarla ucuz maske bulma yönetimine. İlk olarak internet satışları şuan tüm zamanların en yüksek noktasın. Hem talep çok fazla hemde fiyatlar buna paralel yükselmiş durumda. Bu yüzden internet alışverişini maske alımında en alt sıraya yerleştirebiliriz.

İkinci olarak akla gelen ilk satış noktası eczaneler. Eczaneler daha 1 ay önceye kadar 50 krş – 1 lira arasında sattıkları maskeleri 3-5 liradan satmaya başladılar. Aynı zamanda çoğu eczane 3M’in FFP2 ve FFP1 seviyesindeki maskelerini de stoklarına dahil etmiş durumdalar. Fiyatları internetteki kadar uçuk olmasa da yüksek ücret talep ediyorlar. Fakat başka çareniz yoksa en azından bir tane tedarik etmenizi tavsiye ederim. Yakında eczaneler de biten stoklar karşısında çaresiz kalabilirler.

Şuan yukarıda verdiğim örneklerin eczanedeki satış fiyatları şu şekildedir.;

 • 3M FFP1 maskeler : 35-40 lira
 • 3M FFP2 maskeler : 65-75 lira
 • 3M FFP3 maskeler : Satışı bulunmamaktadır.
 • Cerrahi Kullan At Maskeler: 3-6 lira arasında.

Üçüncü olarak çok daha az insanın bildiği ve akıllarına gelen medikal dükkanları. Bir çok medikal dükkanı aynı itriyat depoları gibi ürünleri toptan alırlar. Hatta hasta hijyen ürünleri bu gibi dükkanların en gözde ürünüdür. Çünkü koronadan önce de hastalar çok sayıda maske, hasta bezi ve eldiven ürünleri talebinde bulunuyorlar. Bu seviyede ürünü olan medikal dükkanları eczanelerden biraz daha ucuza satış yapıyorlar. Medikal dükkanlarını bulmak için çevrenizdeki merkezi yerleri Google Haritalarda açıp “Medikal” şeklinde aratabilirsiniz %80 yakınlarda en az bir tane medikal dükkanına rastlayacaksınız. Aşağıda bir örneği sizinle paylaşıyorum. Ben bu medikal dükkanlarından aldığım bilgiye göre hala 50 adet cerrahi maskeyi 120-150 lira seviyelerinden bulabiliyorsunuz.

Ucuzluk sırasıyla satın almak için kullanabilceğiniz kanallar;

 • Itriyat Depoları
 • Medikal Dükkanları
 • Eczaneler
 • İnternet

Sertifikasız Maske Almayın!

Genelde toza karşı önlem olarak üretilen maskeler belli bir standartlar çercevesinde üretilmelidir. Bu üretilen maskeler geçerli lablarda incelenerek, günümüzdeki ISO sertifikalarına benzer sertifikalar alırlar. Her sertifikası olan marka güvenilir sayılmaz fakat bu da belli bir ayrıt edici özelliktir. Siz siz olun sertifikasız maske almayın. Kendinizi hasta bile edebilirsiniz. Aşağıda size örnek sertifikalı maskenin ön yüzünde yazan sertifika bilgisi ve FFP değerini ekliyorum. Alacağınız maskede de kesinlikle böyle bir değer olması gerekmektedir.

Bedavaya El Yapımı Maske Örnekleri (Bonus)

İnsanlar günümüz şartlarında ileriyi göremedikleri için saatın alınabilir kaynakları depolamaktan yana tercih ediyor. Bu da piyasadaki ürünün yetiştirilememesine sebep olur. Yetişse bile bir çok insanın bütçesinin yetmesi mümkün olmayacak seviyede satılmaya başlar. Bu sebepler sizlere evdeki malzemelerle maske yapabileceğiniz bir kaç video kaynak paylaşmak istedim.

Kesinlikle bu yapılan maskelerin çok ciddi şekilde koruma yaptığını düşünmüyorum. Maske konusundaki tartışma hala daha sürmekte. Genelde sadece hasta olanların takmasının mantıklı olacağı söyleniyor. Diğer insanların ellerini yıkamasının yeterli olacağı yönünde fikirler var. Fakat benim bu yöndeki görüşüm şu şekilde. Eğer elimin yüzüme değmesi yoluyla bulaşan bir virüsten bahsediyorsak. Bu alışkanlığa karşı önleyici bir faktör olarak kullanılabilir. Yada ani bir öksürük, aksırık durumlarında tekrar bir önleyici durumunda olabilir. Zaten aşağıda verdiğim maskeler kullan at şeklinde kullanılması gereken maskeler. Kesinle ve kesinle bir günden fazla zorunlu kalmadıkça kullanamyın. Yoksa kullandığınız maske bir bakteri depoasuna dönüşür.

Yabancı bir kaynak:

Asyalı bir ablamızın yaptığı video:

 

Sağlıcakla kalın. Yorumlarınızı bekliyorum. Dut pekmezi yemeği unutmayın 🙂

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sistem ve Network uzmanı. Borderlands hayranı.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 2 sene önce

  Çok iyi bir yazı eline sağlık.