İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Control-M
  3. Agent Deployment | Control-m #7

Agent Deployment | Control-m #7


Bu dersimizde Can Yıldırmaz ile birlikte çıkartmış olduğumuz notlardan biri olan Agent Deployment işlemini anlatacağım. Agent Deployment Control-m ilk kurulduğunda ve sonrasında çok tercih edilen bir işlemdir. Bu sebeple her zaman karşınıza çıkabilir. Elimizden geldiğince konunun ayrıntılarına değinmeye çalıştık.

Control-M Üzerinde Agent Depoloyment 

Agent Deployment ile agent upgrade işlemlerini otomatik olarak yaptırabiliriz. Tek noktadan ve belirli bir pathden (EM Server üzerinde) dosyalarımızı ilgili serverlara ve agentlara kopyalar ve upgrade işlemi yapabiliriz. Eğer istersek downgrade işlemi de yapabiliriz. Bu gibi işlemler çok büyük yapıdaki kurumlar için bulunmaz bir nimettir. Çünkü her agent üzerine dosya transferi ve tek tek kurulum yapma işleminden kullanıcı kurtulmuş olur.

 

CCM üzerinden Manage sekmesine tıklanır ve Deployment butonuna basılarak Deployment ekranına ulaşılabilir. Bu aracın kullandığı 4 adet sistem parametresi mevcuttur.Bunlar;

  • Local Repository Location
  • Central Deploy Location
  • AD_GA_RETAIN_DAYS,
  • AD_RETAIN_PACKAGES.

İki türlü activity düzenlenir. Bunlardan biri sadece dosyların upgrade yapılcak yerine taşınmasını kapsarken diğer ise taşıyıp upgrade işlemini gerçekleştirmesini sağlar. Bu seçenekler;

  • Tranfer Activity
  • Transfer and Automatically and İnstall Package

Dosya yerine göre ise yine iki parametre mevcuttur. Local Repository Location ve EM server üzerindeki default kayıt yeridir.

Burada bu aşağıki şekilde bir path bulunmuyorsa kendi elimiz ile oluşturmamız gerekir.

Linux için;  $EM_HOME/AUTO_DEPLOY -> Control-M EM Server üzerinde

Windows için; C:\Program Files\BMC Software\Control-M EM 9.0.00\Default\AUTO_DEPLOY şeklindedir.

Bu path EM Serverın Local Repositorysidir. Eğer CentralDeployLocation belirtmemişsek Agent Deployment için gerekli dosyalar buradan alınarak ilgili yerlere kopyalanacaktır.

CentralDeployLocation: Bir Kayıt ve Upgrade Merkezi gibi düşünülen EM server harici kayıt ve depolama yeridir. Upgrade dosyaları burada depolanır.

Eğer bu parametre tanımlanırsa dosyalarımızı bulunduğumuz network lokasyonu içerisinde istediğimiz yere koyabiliriz. EM Userının bu lokasyona erişim problemi olmadığı sürece bir problem olmaz. Deployment yapılırken dosyalar burada belirtilen pathden alınır.

Deployment İşlemi

DEPLOYMENT_THREADS: EM üzerindeki bir sistem parametresidir. Birden fazla agentı aynı anda deployment yapabilmemizi sağlar. Default değeri beştir. İhtiyaca göre bu değer artırılabilir ya da azaltılabilir.
AD_GA_RETAIN_DAYS: Upgrade işlemi yapılırken Server’ın güncel versiyonunun bir BACK-UP’ı alınır. Bu BACK-UP dosyalarının kaç gün saklanacağını belirten parametredir. Default 30 gündür. İhtiyaca göre değer değiştirilebilir.
Bu BACK-UP alındığı için upgrade sonrasında eğer istenirse downgrade işlemi de yapılabilir. Ancak bir server ya da agentı direkt olarak downgrade yapamayız.
AD_RETAIN_PACKAGES: Upgrade yapılmadan önce dosyalar ilgili yerlere gönderilir. Bu dosyaların (kurulum dosyaları) ne kadar süre ile ilgili yerlerde tutulacağını belirten parametredir. Default 30 gündür. İhtiyaca göre değer değiştirilebilir.

Not: Agent versiyonlarının 7.0 ve üzeri olması zorunludur. İşlemin yapılması için öncelikle kurulum dosyaları indirilmelidir.

Agent dosyaları Windows ve Linux için. Başka sistemler için de seçenekler mevcuttur.

Server ise yukarıdaki gibidir.

Dosyaları EM Server üzerinde Local Repositorye ya da CentralDeployLocationa koyarız.

NOT: Linux ve Unix için paketler indirildiklerinde uzantıları küçük harfe dönebilmektedir. Agent Deployment Tool Case-Sensitive (büyük-küçük harf farkeder) bir yapıya sahiptir. Bu sebeple eğer uzantı küçük harf olursa Agent Deployment Tool dosyaları algılamayabilir. Bu sebeple uzantıyı büyük harf yapıp yeniden denemeliyiz. Sonrasında Agent Deployment Tool üzerinde dosyalar görünecektir.

Daha sonrasında menüden aşağıdaki gibi yaparız.

Dosyalarımız hazır ise değer işlemler otomatik hallolacaktır. Öncelikle dosyalar kopyalanacak sonrasında güncel sürümün BACK-UP dosyaları oluşturulacak (downgrade işleminin available olması için) sonrasında kurulum dosyaları çalıştırılarak upgrade işlemi gerçekleştirilecektir. Upgrade yapılıdığında agentın ya da serverın denemesi otomatik olarak deployment tool tarafından yapılmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sistem ve Network uzmanı. Borderlands hayranı.

Yorum Yap