İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Control-M
 3. FileWatcher Hakkında Herşey | Control-M #11

FileWatcher Hakkında Herşey | Control-M #11


Control-m Filewatcher konusunu sizlerle paylaşacağım. Tüm Control-M takipçilerine faydalı olması dileğiyle.

Filewatcher Nedir?

Bir dosyanın oluşmasını yada silinmesini monitör eden control-m utility’sine FileWatcher denir. Bir dosya oluştuğunda dosyanıp büyüyüp büyümediğini ve boyutunun sabit mi kaldığını kontrol eder. Eğer Control-M bir procces’i direkt olarak monitor edemioyrsa, FileWatcher ile dolaylı yoldan bir proccess’i monitör edebiliriz.

Örneğin: Bir payroll JOB’unu direkt olarak monitör edemeyebiliriz. Ancak job, file system’e bir file koyabilir.  Böylece biz o file’ın durumuna göre başka bir JOB triger edebiliriz.

File Watcher bir Control-M Agent utility’sidir. Agent üzerinde çalışır. Control-M  AFT’nin de bir FileWatcher’ı mevcuttur. AFT FileWatcher’ı bu FileWatcher’a benzer şekilde çalışır. FTP yada SSH protokolünü kullanarak Remote File System üzerindendeki dosya yada dosyaları monitor eder.

FileWatcher Local File System’deki ya da ilgili network’deki paylaşıma açık dosyaları kontrol edebilir.

FileWatcher Job çalıştırmanın bir kaç yolu vardır;

Job Form

Job’un ilgili parametreleri girilerek JOB ordelir. En mühim parametreleri aşağıdadır;

 • Wilcard is user : Default olarak N seçilidir. Eğer JOB sonucu birden fazla dosya bekleniyorsa Y seçilebilir. Eğer * kullanılırsa ilk eşleştiği dosyayı kontrol ederek devam edecektir.
 • FileMode: CREATE yada DELETE olabilir. Eğer DELETE seçili ise ilk önce dosya var olmalıdır. Eğer CREATE seçili ise dosya daha önceden oluşturulmamış olmalıdır.
 • Min Detected Size: 0 byte üzeri bir değer verirsek daha gerçekçi bir arama olacaktır.

CLI Utility

-CLI Komutu : ctmfw C:\payroll\payroll.txt CREATE 4 5 2 3 N NOW 0 NO_MIN_AGE NO_MAX_AGE

Input File Kullanarak

 • Windows Service config file path : <Agent_Home>/data/ctmfw.cfg
 • Input dosyaları hem Unix’te hem de Windows’ta kullanabilir.
 • Ctmfw -input full_file_path_filename
 • İnput dosyasındaki ilk ayarlamalar tüm filewatcher job’ları için globaldir. Tüm filewatcher Job’ları oradaki değere göre işlerini yapacaklardır. Her bloktra tek bir file için yapılmaktadır. THEN kısmında durum başarılı ise yapılacaklar, ELSE kısmında durum başarısız ise yapılacaklar bulunur.
 • CLI üzerinden FileWatcher çalıştırdığımızda FileWatcher’ın ne zaman çalıştığı ve nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinemeyiz. Monitor edemeyiz. Ancak tek input dsoyası ile birden fazla FİleWatcher Job ayarlayabiliriz.

Bu Job tipini kullanınrken ilgili User’ın file üzerindeki yetkileri olmalıdır. ( Dosya Silme, Dosya oluşturma) Agent debug edildiğinde ctmfw dosyaları oluşacaktır. Bu dosyalar bize gerekli bilgileri gösterecektir.

Re-run Codes: 0 = 0 Success, 1=Fail 7=Sistem dosyası belirtilen süre içerinde bulunamadı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sistem ve Network uzmanı. Borderlands hayranı.

Yorum Yap