İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Control-M
  3. Linux Control-M Server Kurulumu – Notlar

Linux Control-M Server Kurulumu – Notlar

BMC Control-M
1

Control-M kurulumu bir çok OS üzerine yapılabilir. Bunlardan biri de tabiki Linux sistemlerdir. Linux sistemlere kurarken belli başlı notlar almıştım. Bu notların daha kapsamlı halini sizlerle paylaşacağım. Giriş düzeyinde karşılaşacağınız hatalara aşağıdaki notlardan faydalanarak cevap alabilirsiniz.

Kurulum Klasörü Ayarı

Klasör sahibi kesinlikle root olmamalaıdır. Bu tarz durumlarda ekstra bir kullanıcı oluşturmamız gerekiyor. Eğer bir Directory ortamdaysanız bile sizler için local kullanıcı yeterli olacaktır. Oluşturduğumuz kullanıcıya klasör bazlı yetki verilmelidir. Ekstra herhangi bir yetki verilmesine gerek yoktur.

WinSCP üzerinden ise kullanıcı ile ilgili path oluşturuldu. Hiç bir transfer, silme veya değiştirme yetkisine takılmaması için “777” yetkisi verildi.  Bu yetkiyi WinSCP üzerinden verirken çıkan seçeneklerden “Recursively” olanı seçtik. Bunun sebebi ise tüm alt seçeneklere de bu yetkinin verilmesini sağlamaktır. (chmod 777 /home/can/a/setup.sh)

Daha sonra bir tane de yetkili kullanıcının yaratılması gerekiyordu. Bu nedenden ötürü aşağıdaki komutu kullandım.

useradd –m –d /home/linuxserver –s /bin/csh –U ctmslinux

Komutu kullanarak yeni bir kullanıcı oluşturuldu. Kullanıcı ilk defa oluşturuldu için şifre verilmesi gerekiyordu. Bu arada kullanıcımızın adı “ctmslinux” olarak belirlenmişti. Şifresini değiştirmek için ise aşağıdaki komutu yazmanız yeterli.

passwd ctmslinux

Şifresini iki kere yazdıktan sonra yeni kullanıcımızda hazırlanmış oluyor. Şifre yazarken yazdığınızı göremeyebilirsiniz. Bu Linux sistemlerin bir özelliğidir. Şifre yine de yazılır.

Biz kurulumu yaparken sorduğu bir Database çeşiti olacak. Kendisi PostgreSQL kullanmaktadır. Eğer ilk kurulumunzsa bunu seçmenizi tavsiye ederim. Her şeyi ayarlayarak sizlere teslim edecektir.

Control-M Linux Kurulum Görsel Anlatım

İlk önce Additional Install seçilerek sadece Control-M Server kurulumu yapacağız.

Burada kurulumun nasıl yapılacağını seçeceksiniz. Eğer Default Installation seçerseniz tüm ayarları Control-M uygulaması yapacaktır. Fakat bizim istediğimiz şey her zaman bu olmayabilir. Bu seçenek sizin kurulum amacınıza göre değişir. Eğer herşeyi özelleştirmek ve değiştirmek istiyorsanız Custom Installation seçmenizi tavsiye ederim.

Biz DB olarak PostgreSQL kurarark devam ediyoruz.

Eğer daha önce kurulu bir PostgreSQL’iniz varsa üstteki seçeneği. Fakat bizim gibi kendisinin kurmasını istiyorsanız aşağıdaki seçeneği seçeceksiniz.

Host interface name ve DB port name DB ayarlarının Advanced sekmesinde karşımıza çıkan seçeneklerdir.

Bir tane kullanıcı ve  DB kullanıcısı belirlemek gerekiyor. Genelde Postgres kullanıcısı kullanılır.

Burada iş hacminiz için bilgi alıyor. Genelde Small ve Medium sizin yapacağınız için fazlasıyla yeterli olacaktır. Bunun bilgisini almasının sebebi DB boyutunu buna göre ayarlayacak olmasıdır.

Son olarak kullanılacak port listesi bizi karşılıyor. Buradaki portların hepsini daha sonra değiştirebilirsiniz. İlk gelen Port’larla kurulum yapmanın avantajı EM ve Agent kurarken daha kolay bir şekilde iletişim sağlamaktır.

En son ekranda tüm belirlenen değerler bize sunulur. Bunların hepsini kontrol ettikten sonra kurulumu yapabiliriz.

Kurulum bitince aşağıdaki ekran karşımıza gelecektir.

Umarım sizlerde başarılı bir şekilde kurulum yapabilirsiniz. Takıldığınız bir nokta olursa veya merak ettiğiniz bir durum olursa yorumlara yazmanız yeterlidir.

Diğer Control-M konuları için tıklamanız yeterlidir : Control-M

Control-M dünyası hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz : BMC Control-M Trailer

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sistem ve Network uzmanı. Borderlands hayranı.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    En sevdiğim yazı şekli bu yazıdaki gibi. Sadece en temel düzeyde kurulumu anlatıp geçmek çok kolay. Asıl sorun insanların karşılaşabileceği hataları tahmin edip nasıl çözeceklerini de anlatabilmek. Bence, kişinin bu işi bildiğinin en temel göstergesi budur.
    Eline sağlık. Bu tarz yazıların devamını bekliyorum.