İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Control-M
 3. Monitoring Araçları | Control-m #4

Monitoring Araçları | Control-m #4

control-m-monitoring

Bu derste Monitoring işlemlerinin nasıl yapıldığını ve hangi araçlar ne işe yarıyor bunlardan bahsedeceğim. Bu notları Can Yıldırmaz ile geçen tecrübelerimizle çıkartmıştık. Güncel sürümlerde bu özelliklerin %90 hala daha geçerli. Gelelim araçlara;

Monitoring Araçları

View Point

Active Enviroment’ın bir sunumudur. Belirli Control-M serverlar içerisinde, belirli User’lara atanmış, Belirli durumlardaki Job’lar görüntülenmesidir. ViewPoint’ler Monitoring domainden görüntülenir.

Service Monitor

BMC Control-M Batch Impact Manager kurulu olması gereklidir. Bu kısımdan servislerimizi analiz edebilir, problemli jobları tespit edebilir ve çözümlendirebiliriz. Bu pencerede güncel forecast içerisinde business services listelenir.

 • Servisleri görüntüler veya editleyebilirsin.
 • Servisin varsayımları ( çalışma biçimi ) görüntülenebilir ve editlenebilir.
 • Servislere not eklenebilir.

Collection

Viewpoint içerisinde Active Job Database’ine yüklenmiş Job ve Folder’lardır. Eğer default collection yapısı varsa Active Jobs DB’deki tüm Job ve Folder’lar ViewPoint’e yüklenecektir. Eğer farklı bir colledtion yapısı varsa ozaman belirli condition’lara uyan ( Bizim önceden belirlediğimiz) Job ve folder’lar ViewPoint’e yüklenecektir.

Hierarchy

Job’ların viewpoint içerisinde nasıl organize edileceklerini tanımlar. Job’lar uygulama ayarlarına göre ya da ilişkili olduğu Control-M Server’a göre düzenlenebilir. En çok default hirercht kullanılmaktadır. Default hiyararşi control-m, application, sub application ve smart folder’da kullanılır. Bunun dışında pek çok hiyerarşi ve collection viewpoint’e tanımlanabilir.
Tüm ViewPoint Control-M EM server’ın ana database’ine saklanır. Bu sebeple tanımlanan tüm viewpointler tüm userlara açıktır.

Filter

ViewPoint’i açtığımızda hangi işlerin gözükeceğini ayarladığımız erdir.

 • Tanımlanan tüm viewpoint’ler Control-M EM DB’de tutulmaktadır. Bu sebeple user’lar erişebilir.
 • Bir Job In veya Out condition olmak zorunda değildir.
 • Out Condition’lar var olan Condition’ları silerecek şekilde ayarlı olabilir.
 • Birbirlerine bağımlı joblarda üst job’un seccess biterek out condition oluşturması, altındaki Job için In condition yaratmaktadır.
 • Monitoring tabındayken Viewpoint içerisinde istediğimiz jobları göstermek için filtreleme yapabiliriz.

Seçeneklerimiz;  All active Jobs, All Jobs, Ended Not Ok, Ended Ok, Waiting Jobs. Şeklindedir. Customizable Filter seçeneği ise istediğimiz kadar kendimize özel filtre koymamızı sağlar.

Not: Customizable Filters yerel olarak tanımlanır. Control-M EM DB’sinin bir parçası değildir. Match Case seçneği seçmediğimiz sürece case sensitive değillerdir. Oluşturduğumuz zaman joblar belirttiğimiz conditionları karşılmak zorunddır. “Advanced Criteria” dersek o zaman include, exclude, or yapılarını kullanaabiliriz.

Bu filter’ları Present name ile saver ederiz. Preset name’ler local olarak kaydedilir. Control-M EM DB kaydetmez. Bu sebeple diğer userlar erişemez.

ViewPoint üzerinde proporties penceresi kullanışlı bilgiler gösterir.

 • Job’un özellikleri hakkında genel bildi.
 • Bir Job’un neden çalıştırılmadığının sebepleri
 • Job’un script bilgisi
 • Log bilgisi
 • Job’un ait olabileceği servisler
 • Job’un çıktı bilgisi
 • İstatistiksel bilgi
 • Dökümantasyon bilgisi

Eğer bir job condition’ları oluşmadığı için çalışmıyorsa kendimiz bir condition oluşturup job’u çalıştırabiliriz. Eğer sebep koymak oluşmaması ya da çalışacağı saat diliminde değilse yapabilecek birşey yokrur.
Enhanced Path yapısı ile çalışmayan jobları görüntüleyebilir çözüm üretebiliriz.
Scriptlane: Eğer bir Job bir script dosyası üzerinden çalışıyorsa script’i gösterir. Command tipi ile çalışan joblarda işe yaramaz.
Log->Job Complated olduğunda bu loglara OSCOMPSTAT değeri ile kaydeder.
Statistics : Execution time of a job, start time, CPU time.
More Analysis Windows : Statistics, Documentation

Find fonksiyonu hem planningte hem monitoringde vardır. Find fonksiyonu case sensitive değildir. Arama kutusu: [Örnek data*] yazdığımızda data ile başlayan tüm job’lar listelenir. İstersek Search In kısmından Job status’larını kriter alrak koyabiliriz.

Advenced Find Mantığı : Customizable Filter Mantığı -> Bire Bir aynısı.
Bookmarking Özelliği : Planning, Monitoring, History ve Forecast domain’lerinden erişebilir. Toggle Bookmark ile klenir. Bookmarks List ile listelenir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sistem ve Network uzmanı. Borderlands hayranı.

Yorum Yap