1. Ana Sayfa
 2. Wordpress
 3. WordPress Kullanılmayan Görselleri Silme Kılavuzu
kz_g_n

WordPress Kullanılmayan Görselleri Silme Kılavuzu

wordpress'de kullanılmayan görselleri silme
1

WordPress’inizde temadan, sıkıştırma programlarından ve wordpress çekirdeğinden dolayı bir çok boyutta resim oluşur. Bazı wordpress sitelerde bu görsellerin sayısı 1′ 25 bile olabilir. İlerleyen zamanlarda bu durum sitenizi barındırdığınız sunucuda ve diğer kaynkalarda aşırı tüketime sebep olur. Bu yazıda buradaki wordpress’de kullanılmayan görselleri silme işlemini anlatacağım.

Inode Sıkıntısı ve Inodes Azaltma

Kendi yaşadığım sıkıntıdan bahsederek konuya başlayacağım. Kurucusu olduğum bir oyun haber platformunda kullanılan temamız yaklaşık bir fotoğrafın 8 farklı örneğini çıkartmaktaydı. Biz yine site yavaşlıyor diye yaklaşık 1 yıl kadar önce “Imsanity” isimli bir eklenti indirip. Çok büyük pikseldeki resimleri 1024*1024 ile sınırlamayı düşündük. İlk başlarda çok faydalı olsa da 1. yılın sonunda sunucu şirketimizden gelen maille neye uğradığımızı şaşırdık. Söylenene göre 300 bin dosya sınırının üzerine çıkmışız. Bu da sunucumuza tüm erişimlerin kitlenmesine sebep oldu.

Bir günlük inceleme sonucu şu sonuca vardık. Wordpess motoru zaten kendisi bir görselin 3 farklı ölçeğini kesip kaydediyordu. Temamız ise 8 farklı boyutunu yine bizim uploads klasörümüze kaydediyordu. En son kullandığımız eklentide bunları re-size ettiği için (8+3)*3 şeklinde toplamda 33 farklı boyutta aynı resmi sitemizde barındırıyorduk. Yani anlayacağınız sitemizde sadece 10 bin küsür dosya bulunurken sitemizin 300 binlik alanın tamamını doldurmuştuk. İnternette araştırmalarımız sonucu bu konu hakkında çok fazla karışık bilgi olduğunu gördük o yüzden yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağım.

1- Her şeyden önce Cache’i temizleyin.

Sitenizde büyük ihtimal bir Cache eklentisi kullanıyorsunuz. Eğer full sınırdaysanız sunucunuz hiç bir işlem yapmanıza izin vermeyecektir. Bu sebeple kullandığınız Cache’i temizleyin. Bu sizin zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

Sitenizde eğer sunucu bazlı bir cache sistemi olan LiteCache kullanıyorsanız bunu da sunucu panelinden (Cpanel) pasif hale getirmenizi ve loglarını temizlemenizi isteyeceğim.

Yeterince zaman kazandığımıza göre ikinci aşamaya geçebiliriz.

2- Yedekleme

Sitenizin tüm yedeğinizi kendi bilgisayarınıza alın. Herhangi bir sunucuda vs tutmayın. O gün işlemlere başlamadan önce en önemli ayrıntı bu olacaktır. Eğer yedek almazsanız oluşabilcek bir aksilikte geri alma şansınız olmayacaktır.

Sitenizin tüm dosyalarının yedeğini yerel bilgisayarınızda bir klasöre yedek aldıktan sonra kullandığınız veritabanının da yedeğini alın. Aynı şekilde bilgisayarınızdaki klasörde bunu da saklayın.

3- Media Cleaner Eklentisinin kurulumu ve kullanımı

Bu adresten eklentinizi indirin. Yada wordpress üzerinden yeni eklenti ekleden eklentinizi kurun.

Eklenti kurulduktan sonra ektra ayar yapmanız gerek olmayacaktır. Eğer bir sıkıntı çıkarsa birlikte bakabiliriz. Yorumlara yazmanız yeterli olacaktır.

Wordpress kullanılmayan görselleri temizleme

Daha sonra sitenizin ORTAM bölümünde Cleaner adında menü göreceksiniz. Buraya tıklayın. Burda benim size yaptığım bir çok uyarı yer almaktadır. Eğer yedeklerinizi aldıysanız buradaki uyarıyı dikkate almanıza gerek yok. Direk olarak Start Scan tuşuna basın ve tarama işleminin bitmesini bekleyin. Tarama işlemi bittikten sonra Delete ve İgnore yazılarının yanında yeni bir “Reset” butonu çıkacaktır. Reset butonuna basınca, sitenizde kullanılmayan tüm görseller sıralanır. Artık istediğinizi buradan gönül rahatlığıyla silebilirsiniz.

Depoladığınız görsellerin yaklaşık %5-%10’u bu uygulama sayesinde temizlenecektir.

4- WordPress Motorunun Fazla Görsel Üretmesini Engelleme

WordPress kendi yapısı gereği fotoğrafları zaten yukarıda da bahsetttiğim gibi en az 3 farklı formatta resimi kaydediyor. Bu özel tema kullanan her site sahibi için gereksiz bir boyutlandırma. Çünkü satın aldığınız tema %99.9 bunu kendisi yapıyor. Bizim ayarlardan wordpress’in artık kendi biçimlendirmelerini kapatmamız gerekiyor.

Admin panel’e girin Ayarlar>Ortam bölümünü açın. Aşağıdaki görseldeki şekilde ayarlarınızı yapın ve kayedin. ,

Wordpress kullanılmayan görsellerin sayısını durdurma

5- Optimize Images Resizing Eklentisinin Kurulumu

Kendisi tam bir terminatördür. Yazı boyunca sürekli olarak yedek alın dememin en büyük sebeplerinden biri bu uygulama. Uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Çok işlevli bir uygulama olan Optimize Images temanızın kullanmadığı tüm WordPress kullanılmayan görselleri silme gibi bir çılgınlık yapar. Ben kullandım ve çok işime yaradığı. Hiç bir yazımda görsel eksilmedi. Fakat sizin temanız üzerinde pek doğru çalışır mı bilemiyorum. Bu uygulama kur çalıştır şeklinde kullanılır ve herşeyi kendi halleder.

Bu uygulama sayesinde depoladığım görseller %40-%50 oranında azaldı. Ve hosting şirketime her ay tonla para dökmek zorunda kalmadım.

6-  İşin Cilası Olan Thumbnail Cleaner

Herşeyi hallettiğimize göre gelelim en son WordPress kullanılmayan görselleri silme işimizin cilasına. WordPress Thumbnail’lerde kullanacam diye her yüklediğimiz görselinin bir de minimize halini oluşturur. Fakat biz yazıda 10 tane görsel kullandıysak sadece 1 tanesi öne çıkarılmış görseldir. Ve geri kalan 9 tanenin küçük hali boş yere oluşturulmuş olur. Bu durumun ortadan kalkmasını sağlayacak aslan gibi bir program karışınızda.

Eklentiyi bu adresten indirin. Kurulumunu yapıp aktifleştirin. Biliyorum 2-3 yıl önce güncellenmiş bir program fakat gerçekten güzel iş görüyor.

WordPress hakkında daha çok yazıya ulaşmak isterseniz bekleriz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sistem ve Network uzmanı. Borderlands hayranı.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. 2 sene önce

  İlk zamanlarda az sıkıntı çekmedim bu görseller yüzünden.
  O zamanlar yaptığım işlemler ve daha fazlası yer alıyor. Faydalı bir içerik.
  Eline sağlık.

 2. Web sitemin 4. yılı ve çok fazla 6gb görsel var ki bunların çoğu silinen yazılara vb aitti. Daha önce başka bir sitemde kullanılmayan fotoları kaldırmayı denedim ve yazıların içindekileri de silmişti. Yazınızı okuyunca tekrar denemeye karar verdim. Yedeklemeyi de cpanelden uploadsı ziple diyerek yaptım, sıkıntı durumunda uploads dosyasını silip zip’tekini çıkararak eskiye dönmeyi planladım. Media Cleaner Eklentisini kullanarak 2 gb görsel sildim ve yazılarda kayıp yaşamadım. Bundan dolayı kocaman bir teşekkür size gelsin.

  • Alper Karaman

   İşinize yaramasına ve sitenizde kaybettiğiniz görselleri kurtarabilmenize çok sevindim. Bu tarz yorumlar bizleri çok mutlu ediyor. SizveBiz blog sitenizin başarıları daim olsun.

 3. 2 sene önce

  Ayrıntılı güzel bir yazı olmuş. Sitemizdeki tüm gereksiz çöp görselleri temizledik 🙂

 4. Açıklamalar için çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu. Emeğinize sağlık diyorum.