İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Powershell
 3. PowerShell ‘e Merhaba – Hello World
Trendlerdeki Yazı
kz_g_n

PowerShell ‘e Merhaba – Hello World

powershell-dersleri

Merhabalar, Bu yazıda Windows dünyasının yeni batch sistemi olan Windows PowerShell ‘den bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Windows işletim sistemi ezelden beri cmd kabuk yapısını kullanmaktaydı. Ancak cmd, bash ile kıyaslandığında (esasında kıyaslanmazlar) son derece yetersiz kalıyordu.

Windows, bu yetersizliği Windows Power Shell ile kapatıyor. PowerShell’in yetenekleri kesinlikle bash ile kıyaslanabilir niteliktedir. Hatta, aynı linux gibi artık bir GUI (Graphical User Interface – Kullanıcı Arayüzü) olmadan da Windows sisteminizi yönetebilirsiniz. Windows makinenizi sadece PowerShell kabuğa sahip olacak şekilde kurabilirsiniz.

POWERSHELL Nedir?

Windows PS, özellikle sistem yöneticilerinin kullanımı için tasarlanan bir Windows komut satırı uygulamasıdır. Windows PS, bir etkileşimli istem ve bağımsız olarak ya da birlikte kullanılabilecek bir betik ortamı içerir.

Malumunuz “Hello World” bir programlama klasiğidir. Ben de bu klasikten şaşmayarak ile olarak “Hello World” yazdıracağım. Öncelikle başlat’a gelelim ve PS uygulamasını aşağıda gördüğünüz  resimdeki gibi açalım.

.

CMD ekranından farklı olarak burada bizi mavi bir ekran karşılıyor. PS açıldığına göre ilk kodumuzu yazalım.

Write-Host "Hello World"

Aşağıdaki resimde örneğini de bulabilirsiniz.


PS uygulaması hakkındaki ilk yazım bu kadar arkadaşlar.  Powershell hakkında diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz. PS uygulaması üzerine daha bir çok yazı gelecektir. PS uygulaması hakkında ilginiz ve merakınız var ise takipte kalın.

Ayrıca Microsoft’un sitesinde de PS uygulaması hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda yeniden karşılaşmak dileğiyle…

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Alper Karaman
  2 sene önce

  Güzel bir giriş olmuş. Devamını kesinlikle bekliyoruz.

 2. 2 sene önce

  Yıllardır bilgisayar kullanıyor olsamda Powershell e hiç dokunmamıştım. Az önce dokundum. ?? Devamını bekliyorum.
  Takipteyim.