İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Powershell
 3. PowerShell İle Çalışmak – İlk Dokunuş
kz_g_n

PowerShell İle Çalışmak – İlk Dokunuş

Merhabalar, PowerShell İle Çalışmak - İlk Dokunuş yazım ile powershell yazılarının 2.sini yazıyorum. Bu yazıda yapıya biraz dokunalım istiyorum. Öncelikle PowerShell ortamını tanımalıyız. Önceki yazımda PowerShelle giriş yapmıştık. O yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

PowerShell İle Çalışmak

Merhabalar, PowerShell İle Çalışmak – İlk Dokunuş yazım ile powershell yazılarının 2.sini yazıyorum. Bu yazıda yapıya biraz dokunalım istiyorum. Öncelikle PowerShell ortamını tanımalıyız. Önceki yazımda PowerShelle giriş yapmıştık. O yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki yazımda powershell hakkında genel bir bilgi verip, ilk Hello World kodlarımızı yazmıştık.

PowerShell İle Çalışmak – İlk Dokunuş

Dikkat ettiyseniz bizim aslında 2 adet ortamımız var. Birincisi normal PowerShell ikincisi Powershell ISE

PowerShell İle Çalışmak

Normal powershell üzerinde komut çalıştırabiliriz. Powershell, cmdden çok daha gelişmiş bir yapıdır, ancak yeni başladığımız için şimdilik cmd ile endeksli gideceğim. Aşağıdaki resimler kendilerini ifade edecektir. Siyah olan ekran alışkın olduğumuz CMD ekranıdır. Mavi olan ekran ise Poweshellin ekranıdır.

cmd and PowerShell

 

cmd and PowerShell

Cmd üzerinde komutlar, PowerShell cmdlet ismini alıyor. PowerShell’in cmdletlerinin daha efektif ve bilgilendirici olduğunu görebilirsiniz. PowerShellin farkı development yeteneğinde kendini ortaya koymaktadır. Aşağıdaki resim soru işaretlerini ortadan kaldıracaktır. Aynı zamanda da PowerShell ISE ‘nin ne olduğu hakkında bir fikir verecektir.

PowerShell ISE

Görüldüğü üzere söz konusu dinamik işlemler olduğunda PowerShell, cmdden farkını ortaya koymaktadır. Örnekte bir değişken tanımlayarak çalışan process listemizi değişken içerisine yerleştirdik. Sonrasında da foreach döngüsü ile process listemizin içerisinde gezdik. Processlerimizin istediğimiz propertielerini alabilir, onlarla istediğimiz işlemleri gerçekleştirebiliriz.


PowerShell hakkındaki diğer yazılar için tıklayabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Buraya tıklayarak Microsoft’un sitesinden PowerShell hakkındaki konulara ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Hikmet Eryıldız
  2 sene önce

  Eline sağlık. Açıklayıcı bir yazı olmuş.

 2. 2 sene önce

  PowerShell ile ilgili olan ve merak edenler güzel bir yazı. Eline sağlık

 3. Eline sağlık, özellikle PowerShell hakkında fikri olmayan programcıların çok işine yarayacağı kesin. Devamı kesinlikle gelmeli. İyi çalışmalar.