1. Ana Sayfa
 2. Donanım
 3. Yüzük Barkod Okuyucu Nedir? Ne İşimize Yarar? – Giyilebilir Teknoloji
kz_g_n

Yüzük Barkod Okuyucu Nedir? Ne İşimize Yarar? – Giyilebilir Teknoloji

Herkese Selamlar Sevgiler... Yüzük Barkod Okuyucu Nedir? Ne İşimize Yarar? - Giyilebilir Teknoloji yazım ile sizlerleyim. Projelerimiz ile birlikte en hızlı çözümleri sunabilmek adına ilk yazı serim olan Bir Yazılım Projesine Başlamak serisi ile bütünleşecek şekilde Giyilebilir Teknoloji başlığı altında yeni bir yazı serisi başlatıyorum. Bu yazı serileri birbirlerini destekleme amacı güdüyor.

Yüzük Barkod Okuyucu Nedir Ne İşimize Yarar - Giyilebilir Teknoloji

Herkese Selamlar Sevgiler… Yüzük Barkod Okuyucu Nedir? Ne İşimize Yarar? – Giyilebilir Teknoloji yazım ile sizlerleyim. Projelerimiz ile birlikte en hızlı çözümleri sunabilmek adına ilk yazı serim olan Bir Yazılım Projesine Başlamak serisi ile bütünleşecek şekilde Giyilebilir Teknoloji başlığı altında yeni bir yazı serisi başlatıyorum. Bu yazı serileri birbirlerini destekleme amacı güdüyor.

Bir Yazılım Projesine Başlamak yazı serimdeki tüm yazılar için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yüzük Barkod Okuyucu Nedir? Ne İşimize Yarar? – Giyilebilir Teknoloji

Yazılımcılar olarak ne zaman, ne tür bir proje geliştireceğimiz belli değil. Bana her türlü proje isteği geliyor ama genelde endüstriyel çözümler hakkında istekler geliyor. Üretim takip sistemleri ise başı çekiyor. Durum böyle olunca, barkod okuyucular, barkod yazıcılar, endüstriyel tabletler ve pc’ler en temel ihtiyaçlar haline geliyor.

Biraz farklı olarak, bu yazı serimi, bu bahsettiğimiz temel ihtiyaçları, daha hızlı ve efektif olmak açısından, Giyilebilir Teknolojiler ve Taşınabilir Cihazlar üzerinden devam ettireceğim. İlk olarak da Giyilebilir Teknoloji ve bu cihazları projelerimiz ile nasıl efektif bir şekilde kullanabileceğimize bakacağız.

Piyasa ucuz ya da pahalı bir çok yüzük barkod okuyucu markası var. Bu yazımızda birkaç şirketin ürettiği Bluetooth Yüzük Barkod Okuyucuyu hakkında olacak Ek olarak;

 1. Yüzük Barkod Okuyucu Nedir?
 2. Hangi sektörlerde mantıklı olur?
 3. Getirdiği kazançlar neler?
 4. Projelerimiz ile nasıl kullanabiliriz?

gibi sorulara cevaplar da vermeye çalışacağım.

 

Yüzük Barkod Okuyucu Nedir?

Yüzük barkod okuyucu adından da anlaşılacağı üzere parmaklara takılarak kullanılan barkod okuyuculardır. Yüzük deyince tek parmağa takılan olarak algılayabilirsiniz ancak öyle değil. Genel olarak 3 parmağa takılıyor ve bir parmak ile de okuma düğmesine basılıyor. Yani 4 parmak ile kullanabiliyoruz. Bu tarz barkod okuyucular işaret, orta ve yüzük parmağına takılıyor ve baş parmak ile de okuma düğmesine basılıyor. Aşağıda örnek bir görsel görebilirsiniz.

Giyilebilir Teknoloji - Yüzük Barkod Okuyucu

Bu yazımdan sonra piyasadaki bir kaç ürün hakkında inceleme yazısı da yayınlayacağım.

Hangi Sektörlerde Mantıklı Olur?

Bu ve bunun gibi ürünler genellikle taşımacılık, depo yönetimi, marketler ve üretim yapılan tüm endüstriyel noktalarda rahatlıkla kullanılabilir. Dürüst düşünürsek, kargo şirketleri (Aras vs.), mobilya şirketleri (Bellona vs.), toptancı şirketler ve deposu olan çalışan tüm şirketler tarafından tercih edilebilir.

Kablolu bir barkod okuyucu ve bilgisayar olduğunu düşünelim. Üretilen ve paketlenen ürünlerin sisteme girilmesi için o bilgisayarı yanına taşınması gerekir değil mi?  Belki de sırf bu iş için bir personel işe alınması gerekir. İlk alımda fazla para ödemek, sonrasında fazladan bir personel çalıştırmaktan daha iyi değil mi? Şimdi bu sözüm için hemen vurmaya başlamayın. 😀 Yine eleman alınsın işe ama gereksiz bir iş yapmasın. Daha faydalı olabilecek işler yapsın. Sistemler geliştiren bizler için şirketin maksimum seviyede fayda görmesi bizi tercih etme sebepleridir. Yapacğaımız sistem şirkete ek yükler getiriyor ise şirket neden bizi seçsin?

 

Getirdiği Kazançlar Neler?

Elimizde böyle bir barkod okuyucu var. İşlemleri daha da hızlandırmak için neler yapacağız? Bu gibi kullanılacak cihazlar, projeyi geliştirmeden önce belirlenmesi gerekir. Kablolu barkod okuyucu var ise kullanıcı bilgisayardan fazla uzaklaşamayacağını bildiğimizden ona göre bir işleyiş geliştiririz. Ancak kullanıcı okutmayı bilgisayardan uzakta da bu işlemi yapabilecekse ona göre bir işleyiş belirleriz.

Bu işleyiş şekli, çıkartılan barkodların üzerindeki bilgileri bile etkileyecek kadar önemli olabilir.

Şimdi varsayalım ki kablolu barkod okuyucu olsun… Kullanıcı üretimden çıkan ve depoya gitmesi gereken ürünleri okutarak depoya alacak.  Kullanıcı bilgisayarın hemen yanında olması gerektiğinden dolayı ürünler bir araç ile bilgisayarın yanına getirilecek, okutulacak ve yerine kaldırılacak.

Ya da bir kargo şirketi olsun. Her paket, barkod okuyucunun olduğu bilgisayarın yanına taşınacak ve okutulacak.

Şimdi varsayalım ki kablosuz barkod okuyucu olsun… Kullanıcı üretimden çıkan ve depoya gitmesi gereken ürünleri okutacak ve depoya alacak. Kullanıcının bilgisayarın yanında olmasına gerek olmadığından dolayı, taşınacak ürünleri okutup okutup bir araca yükleyecek ve direk yerine götürecek.

Ya da bir kargo şirketi olsun. Her paket okutularak, hangi araca yüklenmesi gerekiyorsa o aracın yanına götürüp bırakabilecek.

Basitçe getirdiği kazançlar olarak, zaman kazanmak, daha hızlı işlemler yapmak, personelin iş yükünü azaltıp üzerine daha çok iş yapabilmesini sağlamak gibi örnekler verebiliriz.

 

Projelerimiz ile nasıl kullanabiliriz?

Yukarıdaki örnekler aklımıza ilk olarak gelebilecek, basit olarak verebileceğim birer örnekti. Biraz hayal gücümüzü kullanalım ve daha komplex bir örnek vermeye çalışayım. Bir senaryo üzerinden gidelim.

Projeyi geliştirdiğiniz şirket, bu gibi teknolojileri destekliyor ve MASRAF(!) olarak görmüyor. Yani 3 depo görevlisi ve 3 tane bluetooh yüzük barkod okuyucusuna sahibiz. Bu şirket toplam 3 farklı bantta, bir elektronik cihazın üretimini, parti parti yapıyor. Yani her bandın bir parti numarası var, bu parti numaraları belirli bir düzene göre sürekli değişiyor ve bu 3 depo görevlisi bu bantlardan çıkan ürünleri tek bir depoya taşıyor. Şirketin istediği şey her partinin üretimini ayrı ayrı takip etmek istiyor ve depoda sevk edilmeye hazır olan ürünleri bir ekrandan görmek istiyor.

Bu senaryoya göre bizim üretmemiz gereken çözüm;

 • Kablolu barkod okuyucu var ise;
  • Ürünler bilgisayarın yanına taşınır. Önce ürünün paketindeki barkod üzerinde yer alan parti no okutulur sonra ürünün barkodu okutulur. Kullanıcı ekrandan kaydet butonuna tıklar ve ürün depoya alınmış olur. Son olarak ürünler depoya taşınır. Bir depocu bilgisayar başında bekler diğerleri sürekli ürün taşır.
 • Kablosuz barkod okuyucu var ise;
  • Her bandın sonunda bir depocu bekler. Banttan çıkan ürünlerin önce parti nosu sonra da barkodu okutulur. Biz kablosuz cihaz kullandığımızı bildiğimizden dolayı yazılımı; ilk okunan barkodun parti no, ikinci okunan barkodun ürünün barkodu olduğunu söyleriz ve okutulan her ikinci barkoddan sonra otomatik kayıt işlemini yap deriz ve ürün depoya alınmış olur. Depocunun kullandığı araç dolduğunda depoya götürür ve yerine bıraktıktan sonra geri döner ve işlemi tekrarlar.

Senaryo ve çözümleri incelediğimizde;

 • Kablolu sistemde zaman kaybı çokken, kablosuz sistemde zaman kaybı minimumdur. (Vakit nakittir.)
 • Kablolu sistemde bir kişi daha az çalışırken, kablosuz sistemde herkes eşit çalışır. (Çok çalışanlar için adaletsizlik duygusu doğurur.)
 • Kablolu sistemde raporlama ekranında görünen bilgiler anlık değildir. Depocular ürünleri depoya ne zaman taşırsa o zaman bilgi görünür, kablosuz sistemde ürün banttan çıktığı anda okutulduğundan depodaki ürünler bilgisi anlık alınır. (Daha hızlı cevap verebilmeyi sağlar.)
 • Kablosuz sistem ile işlemler ve sonuçlar daha hızlı olacağından (işten çıkarılma istemediğimiz bir durum olsa da) şirketin daha az eleman çalıştırarak aynı performansı alabilmesini sağlayabilir.

Bluetooth Yüzük Barkod Okuyucu İçin Son Olarak…

Bu örneklere göz attığımızda personellerin iş yüklerinin ne kadar azalacağını ve şirket için ne kadar karlı bir durum olduğunu görebiliyorsunuz değil mi? Bir işi ilk senaryoya göre daha hızlı bitirmiş olacağından yeni bir işe geçme zamanı daha erken olacağından daha fazla iş yapmış olacak. Yani hem personel fazla yorulmadığı için, hem de patron daha fazla iş çıktığı için mutlu olacaklardır.

Böyle bir bakış açısı ile durum incelendiğinde, ilk başta bir miktar fazla para ödemenin aslında ne kadar karlı bir durum doğuracağı bariz bir şekilde ortaya çıkacaktır.

iş veren şirketler için önemli şey onlar için üretebildiğimiz çözümlerdir ve o bu çözümlerin uygulanabilirliğidir. Şirketler her zaman en hızlı ve en masrafsız yöntemi tercih etme eğilimindedirler. Eğer ilk başta biraz fazla ödeyip sonrasında elde edecekleri karı ortaya çıkarıp onay merciinide ikna edebilirseniz en mantıklı çözümü üretebildiğinizden işin sizde kalma şansı çok daha fazla olacaktır. Sizin verdiğiniz teklif diğer tekliflerden daha fazla olsa bile….

Ancak siz teklifi şirkete verip bir açıklama yapmazsanız direk olarak fazla ücret çıkarıdğınızdan düşünülmeden red alma olasılığınız çok yüksektir. Fiyatınız yüksek olabilir ama mantıklı açıklamalar ile onay merciini ikna etmek sizin elinizde…

BİLGİ: Her ne kadar mantıklı çözümler üretseniz bile bazen şirketler göz göre göre düşünmeden gidip en düşük fiyatı seçeceklerdir. Onlar için fazla uğraşmayın. Ne yapsanız da ikna edemeyeceksiniz. Bu gibi şirketler en az iki kere boş yere paralar dökecekler, rezil olacaklar ve dilleri yanacak. O zaman onlar sizi bulacaklar.

 

 


Yüzük Barkod Okuyucu Nedir? Ne İşimize Yarar? – Giyilebilir Teknoloji yazımda bu kadar arkadaşlar.

Yaptığımız tüm donamım  yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır. Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. Hikmet Eryıldız
  2 sene önce

  Endüstriyel alanda yazılımla uğraşanlar için güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık. Devamını merakla bekliyorum.

  • 2 sene önce

   Teşekkür ederim. Bu tarz konularda işler yapan kişilerin bu gibi teknolojilere da hakim olabilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 2. Alper Karaman

  Eline sağlık mustafa böyle niche konularda bilgi sahibi olmak herkesin harcı değil.

  • 2 sene önce

   Teşekkür ederim. Konu şirketler için çözümler üretmek olduğunda, tercih edilmek için en hızlı ve karlı fikirler gerekiyor. Bunu sağlamak için ise bu gibi pek bilinmeyen şeyleri bilmek gerekiyor.