İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. IIS Nedir ve Nasıl Kurulur? Internet Information Services
kz_g_n

IIS Nedir ve Nasıl Kurulur? Internet Information Services

IIS Nedir ve Nasıl Kurulur?

Merhabalar, bu yazımda IIS Nedir ve Nasıl Kurulur? Internet Information Services sorularına cevap vermeye çalışacağım.  İlk olarak IIS Nedir? ona bakalım.

IIS Nedir ve Nasıl Kurulur? Internet Information Services

IIS Nedir? 

IIS, Internet Information Services ‘in kısaltmasıdır. IIS, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş olan bir Internet Bilgi Sunucusudur. IIS tüm windows sistemlerinde yer almaktadır ancak kurulu olarak gelmez. Genellikle Windows işletim sistemini kullanan Web Sunucularında kuruludur. ASP.Net tabanlı web sitelerinin ve web yazılımlarının kolayca görüntülenmesini sağlar.  ASP.Net taabanlı geliştirilen tüm yazılımlar IIS üzerinde yer alır ve beraber çalıştırılırlar.

Denetim Masası üzerinden her windows sistemine kurulabilir. (Home sürümlerinden emin değilim.) Eğer ASP.Net projeleri geliştirmek istiyorsanız IIS kurulu olması gerekmektedir. IIS kurulduğunda C:\ sürücüsüne yani sistemin kurulu olduğu dizine inetpub adında bir klasör oluşturur. Çalıştırmak istediğiniz ASP.Net tabanlı yazılımı inetpub klasörünün içindeki wwwroot klasörüne atarsınız (diyelim ki adı websitem olsun) ve browser üzerinden http://localhost/websitem yazarak görüntüleyebilirsiniz.

IIS ‘in son versiyonu şuanda 10.0 dır.

IIS Nasıl Kurulur?

IIS Nedir? ve IIS Ne İşe Yarar? Sorularını cevapladıktan sonra nasıl kurulacağına geçelim.

  • Windows tuşuna basalım ve Çalıştır (Run) yazalım ya da
  • Windows Tuşu + R yapalım

Çalıştır penceresi açıldıktan sonra

appwiz.cpl

yazalım.

appwiz.cpl

 

yada

Denetim Masasından – Program Ekle ve Kaldır menüsünü açalım.

 

Internet Information Services

 

“Program Ekle ve Kaldır” menüsünü açıktan sonra yukarıdaki görselde işaretli alanda yer alan “Windows Özelliklerini Aç veya Kapat”‘a tıklayalım.

Internet Information Services

Biraz bekledikten sonra karşımıza bu ekran çıkıyor. Görseldeki işaretli alanda yer alan İnternet İnformation Services’iin hemen solundaki artıya tıklayıp açıyoruz.

IIS Nasıl Kurulur

Alt özellikleri yukarıdaki ekrandaki ile aynı olacak. Daha fazlasını açmaya ilk etapta gerek yoktur. İlerleyen zamanlarda lazım oldukça açarsınız. Seçimleri yaptıktan sonra Ok diyoruz.

 

IIS Nedir ve Nasıl Kurulur?

Ok dedikten sonra kurulum başlıyor. Bu kurulum bilgisayarınızın hızına göre değişiklik gösterebilir.

Bilgisayarınızı kapatıp açtıktan sonra internet explorer’i açıp adres çubuğuna Localhost yazdığınızda kurulmuş olduğunu görebilirsiniz.


 

IIS Nedir ve Nasıl Kurulur? yazımda bu kadardı arkadaşlar. Diğer kurulum yazılarımızda görüşmek üzere.

Yazılımlar hakkında daha fazla içerik için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır. Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap