İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Visual Studio 2019 Xamarin Kurulumu

Visual Studio 2019 Xamarin Kurulumu

Merhabalar, Visual Studio 2019 Xamarin Kurulumu yazım ile karşınızdayım. Bir süredir Xamarin'i merak ediyordum ama işlerimin yoğunluğundan hiç vakit ayıramıyordum.

Visual Studio 2019 Xamarin Kurulumu

Merhabalar, Visual Studio 2019 Xamarin Kurulumu yazım ile karşınızdayım. Bir süredir Xamarin’i merak ediyordum ama işlerimin yoğunluğundan hiç vakit ayıramıyordum. Geçen günlerde biraz vakit bulunca ufaktan başlamak istedim. Elbette fırsatı boşa harcamadan Xamarin nasıl kurulur yazısını da yazayım dedim. Belki ilerleyen zamanlarda Xamarin dersleri de gelebilir.

 

Visual Studio 2019 Xamarin Kurulumu

Bu yazımda Visual Studio 2019 üzerinde Xamarin uygulamasını nasıl kurulacağını anlatacağım. Aslında çok basit ve hızlı bir kurulumu var ama önce Xamarin nedir ona bir bakalım.

Xamarin Nedir?

C# programlama dili kullanılarak aynı anda birden fazla platforma uygulama yapabilmenizi sağlayan bir geliştirici platformudur.. Android, iOS, tvOS, watchOS, macOS ve Windows platformlarına uygulamalar çıkartabilirsiniz. Tek bir dil kullanılarak birçok platforma uygulama yazabilmek şüphesiz mükemmel bir olaydır.

UPS, BBVA, Alaska Airlines gibi büyük şirketler tarafından da kullanılan popüler bir platformdur.

Visual Studio 2019 Xamarin Kurulumu

Başlat mensüsüne gelelim ve Visual Studio Installer yazalım.

Visual Studio 2019 Xamarin Kurulumu

Visual Studio Installer‘e tıklayalım ve açalım

Visual Studio 2019 Xamarin Kurulumu

Visual Studio Installer‘i açtıktan sonra yukarıdaki görseldeki gibi kurulu olan Visual Studio 2019‘u görüyoruz. İşaretli alandan Diğer ‘e tıklıyoruz ve Değiştir diyoruz.

Visual Studio 2019 Xamarin Kurulumu

Değiştir’e tıkladığımızda karşımıza bir ekran çıkıyor. Bu ekranda İş Yükleri sekmesinden Mobil ve Oyun kısmına geliyoruz ve işaretli alanda gördüğünüz .Net ile Mobil uygulama geliştirme ‘yi işaretliyoruz. Sağ alt kısımdaki Değiştir butonuna tıkladığımızda kurulum başlayacaktır.

NOT: Bu görselleri alırken Visual Studio ‘m Türkçe idi. Sanırım Installer’de  bu sebeple Türkçe. 

Visual Studio 2019 Xamarin Kurulumu

Kurulum tamamlandıktan sonra Visual Studio 2019′u açıyoruz ve Xamarin Projemizi başlatıyoruz.

vs 2019 xamarin app

Xamarin Projemizi oluşturmak için Create New Project diyoruz.

vs 2019 xamarin app

Burada bir çok proje tipi olduğundan arayarak daha kolay bulabiliyoruz. Yukarıdaki işaretli alana Xamarin yazıyoruz ve Mobile App (Xamarin.Forms) ‘u seçip Next diyoruz.

(Ben bu tasarımı hiç sevmedim. İlk defa açtığımda dakikalarca aramak zorunda kaldım. Şimdi alışmış olsam da yine de sevmiyorum. Eski sürümlerdeki ekran tasarımı muazzamdı.)

vs 2019 xamarin app

Proje adını yazdıktan sonra Create butonuna tıkladığımızda Xamarin projemiz oluşturulmuş olacaktır.

Xamarin hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Bu yazımda bu kadardı arkadaşlar. Diğer kurulum yazılarımızda görüşmek üzere.

Yazılımlar hakkında daha fazla içerik için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır. Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap